Házinyulat akarsz? Tudd, mivel etesd!
hirdetés
A házinyúl kedvencként való tartása egyre elterjedtebb hazánkban is. A kis testméret valamint az egyszerű tartási mód az oka annak, hogy kedvelt háziállat, különösen a kisgyermekes családok körében.
A házinyúl a rágcsálóktól elkülönülő rendbe, a nyúlalakúak rendjébe tartozik, őse az üregi nyúl. A házinyulat haszonállatként húsa valamint bundája miatt tartották, jelenleg viszont leginkább a törpe fajták, illetve ezek változatai az elterjedtek. A törpenyúlnak sok változata van, a leggyakoribb viszont a kosorrú valamint az oroszlánfejű törpenyúl. Élettartamuk kb. 8-10 év. A lakásban való tartásra leginkább a ketreces tartás a legmegfelelőbb. A ketrec mérete a törpe fajták esetén legalább 80X100X50 cm kell legyen. A ketrec fontos tartozéka az önitató, a búvóhely illetve odú, valamint a nyúl WC. A nyúl WC-t a ketrec egyik sarkába kell helyezni, így a nyuszi csak oda fog piszkítani, és ez jelentős mértékben hozzájárul a nyúl tisztán tartásához. A nyuszit felügyelettel, napi rendszerességgel kiengedhetjük a ketrecből, hogy mozgásigénye ki legyen elégítve. Viszont a teljesen szabadon tartás nem okos dolog, mivel szeretettel rágnak meg tapétát, szőnyeget, szobanövényt, mitöbb vezetékeket is, ami áramütést okozhat. A szobanövények közül sok mérgező lehet a nyúl számára, úgy mint a filodendron, a mikulásvirág, vagy a leander. Amennyiben kedvencünket kertben szeretnénk tartani, akkor is szükség van egy fából létrehozott nyúlólra valamint egy körbekerített részre, itt a nyúl szabadon legelhet. A kerítés elkészítésénél tekintettel kell lenni arra, hogy a nyúl ás, hiszen őse az üregi nyúl, földalatti járatokban él. A kertben való tartásnál is ügyelni kell a mérgező növényekre.
hirdetés
Most következzen egy pár sor a nyúl takarmányozásáról. A házinyúl rágcsáló életmódú állat. Mivel foguk folyamatosan nő, ezért gyakorlatilag egész nap rágcsálnak, még éjjel is. Az alaptáplálékuk a széna valamint a zöld növényi részek. A kedvencként, lakásban tartott nyusziknak az állatkereskedésben vásárolható előre gyártott szénából mindig kell előtte legyen, hogy kedvére ehessen belőle annyit amennyit akar. Ugyanígy van ez a vízzel is. Ezen kívül tavasszal gyűjthetünk neki friss zöld füvet, lucernát, vagy réti növényeket is.
A nyulak ma élő mintegy húsz faja sokféle élőhelyet népesít be az Északi-sarkvidék hómezőitől és a perzselő sivatagoktól az amerikai prérin, valamint az európai réteken, mezőkön át a különféle erdőkig.
A mai nyulak ősei már mintegy 50 millió évvel ezelőtt is léteztek. Amikor a zoológusok a ma élő nyulakat először rendszerezni próbálták, a rágcsálók közé so- ( rolták őket, mivel állandóan növekvő és kopó, gyökértelen metszőfogaik vannak, és nö- i vényi táplálékon élnek. A XX. század elején azonban külön rendet létesítettek a számukra - a tulajdonképpeni nyulakon (Lepus nem) kívül az üregi nyulakat (Oryctolagus nem) és a pocoknyúlféléket (Otbotonidac család) sorolták ide. Nemcsak az Ovilágban, hanem Amerikában is számos nyúlfaj él. Érdemes megjegyezni, hogy néhány faj jogtalanul bitorolja a nyúl nevet; ilyen például a pampaszi nyúl, valamint a perui macskanyúl.
Veszélyeztetett nyulak
Bár a húsáért többféle nyulat évszázadok óta vadásznak - némelykor a bundájukat is felhasználják, noha az, nem különösebben értékes -, ez eddig még egyetlen nyúlfajt sem sodort végveszélybe. A populációk egyedszáma azonban elterjedési területük bizonyos részein csökkent. A mezei nyulak például Európa számos vidékén megfogyatkoztak, főként a mezőgazdasági termesztési módszerek változása miatt - a növényvédő szerek károsítják az állatokat, és a mezőgazdasági gépek is sok kis nyulat pusztítanak el.
Az Egyesült Államokban a szamárnyúl és a hócipős nyúl szintén visszaszorult az élőhelyükben bekövetkezett változások miatt. Bizonyos távol-keleti fajok, köztük a jarkandi nyúl és a kínai nyúl, rendkívül ritkák, Vietnamban közel állnak a kipusztuláshoz.