Kutyanevelés, akárcsak a gyereknevelés (1. Rész)
hirdetés
A kutyákat csak úgy emlegetik, hogy az ember legjobb barátja. Sok kutyás film van ahol a kutyák hűségét mutatják be és a védelmező ösztönt gondoljunk csak a Rex felügyelőre nem is tudjuk hányszor mentette meg a gazdit a nyomozókutya, vagy ki nem látta még az igaz történet alapján készült Hachiko filmet.
Sokan elvárják a kutyától, hogy olyanok legyenek mint a filmekben nyugodtak édesek néha bolondosak és mindig azt csinálják amit mond nekik a gazdi. Ez azonban nem így működik, hiszen a gyerekeket is nevelni kell, meg kell mutatni mit szabad és mit nem. A kiskutyák is pont olyanok, mint a kisgyerekek felfedezik a világot, rosszalkodnak, összetörnek ezt azt. Természetesen a kutyákban is ott van a tanulni vágyás, mindig örömmel tanul új és új trükköket, csak megfelelően kell őket motiválni és akkor minden rendben fog menni. Az első és legfontosabb dolog, hogy ne kényesztessük el a kutyát, mert akkor az az érzete keletkezik, hogy nem kell csináljon semmit, hogy finom falatokat kapjon és akkor nem fog hallgatni ránk. Figyeljünk tehát oda, hogy mindig megküzdjön a finom falatokért. Az első dolog amit meg kell tanulnia egy kutyának az a szobatisztaság. Amennyiben panelban laksz akkor helyezz egy állandó helyre le almot és add a tudtára, hogy neki ott kell a dolgát végeznie. Amennyiben sikerül ott végezni a dolgát akkor meg kell dicsérni és jutalomfalatot adni neki, ebből látja a kutya, hogy örömet szerzett a gazdinak és még finomságot is kap. Amennyiben ezzel megvolnánk jöhet a következő lépcső, ami a szófogadás. Fontos, hogy ne kapkodjunk és ne üssük a kutyát ha nem sikerül egyből a oda piszkítani ahová akarjuk. Az első két parancs ami nagyon fontos egy jól nevelt kutyánál az a marad és a mehetsz. Ezt otthon gyakoroljuk és ha már úgy látjuk tökéletesen megy akkor kivihetjük az utcára is sétálni.
hirdetés
Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy legyünk türelmesek velük, ha nem megy egyből ne büntessük meg, hiszen ha valaki most elénk állna és a húrelméletet magyarázná majd felkérdezné és nem tudnánk akkor ő se kezdene el püfölni minket. Fontos megtanulni a pórázon vezetést, ezt a tevékenységet mind a két fél számára tanulni kell. Fontos tudjuk, hogy sétáláskor a kutya mindig a bal oldalunkon kell maradjon és kövessen minket. A póráz kényelmes felhelyezése után bele is lehet vágni. A lábhoz vezényszóval induljunk el a kutyussal majd ha leelőzne minket egy határozott mozdulattal rántsuk vissza és ismételjük meg a lábhoz szót. Amennyiben már megy a követés egyenes úton akkor a kanyarokkal lehet próbálkozni, ha balra térnél akkor egy határozott mozdulattal lépj a kutya elé a bal lábaddal, ha jobbra fordulnál akkor egy határozott póráz rántással jelezz neki, hogy jobbra megyünk.
Egy nagyon fontos parancsszó az a MARADJ. Fontos, hogy ezt minden kutya ismerje, ez az egyik legnehezebb feladat, mert eléggé sok időt vesz igénybe a betanítása. Az első lépés mint a többi gyakorlatnál is a póráz felhelyezése. Majd álljunk elé ültessük le és a tenyerünket vállmagasságba nyújtsuk ki és adjuk ki a parancsot, hogy MARADJ. Óvatosan kis léptekkel lassan távolodjunk tőle kezünket továbbra is kinyújtva. Ha megmozdulna, kicsit akkor a pórázt rántsuk meg, de ne túl erősen. Próbáljunk, meg kisebb majd nagyobb köröket leírni miközben ott tartjuk a kutyát. Fontos, hogy távolról ne adjunk neki jutalomfalatot mert akkor a kutya hozzánk siet. Ne úgy tanítsuk a kutyát, hogy egy nap alatt tudjon meg mindent, mert az fárasztó és nem is fog sikerülni. A gyakorlatok ne legyenek hosszúak és ne várjuk meg míg a kutyusnak unalmas lesz a gyakorlás, gondoljunk egyet és hagyjuk abba, majd később vagy másnap újra gyakoroljuk.