Halál az orvvadászokra!
hirdetés
Az állatok védelme szerencsére egyre több embernek fontos és napjainkban már egyre többet is teszünk ez ügyben. Ez kiterjed az állatkínzókra, illetve az orvvadászatra is. A súlyos büntetések rákényszerítik őket, hogy többször is végiggondolják mit akarnak tenni, mielőtt egy állatra támadnak. Szóba jöhet akár még a halálbüntetés is az orvvadászoknak? Cikkünkből további részleteket tudhatsz meg.
Ügyeskedések és trükkök
hirdetés
„A patakvíz elapasztása, a lékvágás régi módszerek; durvább, amikor megmérgezik a vizet (például mésszel) és a halakat feldobja a víz, vagy robbantással hozzák őket a felszínre. A legtöbb büntetőügy a gereblyézéshez kapcsolódik, ilyenkor horgokkal ellátott eszközt húznak végig a vízben, s a beleakadt halakat a parton összeszedik. A vízbe vezetett egyenárammal pedig lebénítják a halakat, még szabályozható is az erőssége…
Az illegális halfogással vagy vadászattal több bűncselekmény is megvalósítható, így nagyon sokszor állatkínzással párosul. Az új btk érvénybe lépése előtt gyakran ezen belül büntették, sokáig pedig kizárólag lopásként lehetett minősíteni, feltételezve, hogy eredményes volt. Az új törvény azért nagy változás, mert magát a tevékenységet is bünteti: például már akkor tetten érhető valaki, ha engedély nélkül vadászik egy területen, így ma jóval könnyebb a bizonyítás.
Azonban az orvvadászat, orvhalászat korántsem csak a vad eltulajdonításáról szól, ennél sokkal szélesebb körű, és jóval nagyobb a társadalmi veszélyessége is – hangsúlyozta a bíró. Így például a legális vadászatnál számos biztonsági előírás van, amit az orvvadászok figyelmen kívül hagynak, de az élelmiszerbiztonsági kockázatokkal vagy természetvédelmi szempontokkal sem törődnek.”- olvasható a haon.hu oldalon
Nem csak az orvvadászok leleményessége lesz egyre kreatívabb, hanem ezzel szemben fejlődnek a törvények is. Gyakorlatilag eddig is abszurdum volt, hogy a fent olvasottakat nem lehetett orvvadászatnak nyilvánítani és e miatt elmaradt a büntetés súlyossága is. A tervek szerint tehát a jövőben sokkal kevesebb lehetőség lesz az orvvadászok előtt a törvények kijátszására.
Halálbüntetés?
„A történelem során az orvvadászathoz, vagyis az engedély nélküli vadászathoz mindig is valami önfelmentés kapcsolódott: egy-egy faluközösségben ritkán tekintették bűnnek az ilyesmit, sőt, az érte kapott büntetéssel akár büszkélkedtek is. Magyarországon az első komoly törvényes szankció II. Ulászlóhoz kötődik; 1504-ben eltiltotta a parasztokat a vadászattól, ha mégis így tettek, 3 forint volt a büntetésük. Ez akkoriban is enyhének számított, főleg, ha figyelembe vesszük, hogy Németországban gyakran halál járt érte.
A halászatot ennél is kevésbé szabályozták; mivel hazánkban nagyon sok nyílt víz volt, nemigen foglalkoztak azzal, ki fog ezekből halat. 1888-ban jelent meg az első halászati törvény, amit a folyószabályozások tettek szükségessé, ez a regula pedig csökkentette a halhoz jutás lehetőségét – ezt pedig nagyon nehéz volt annak idején az emberekkel elfogadtatni!”- írja haon.hu
Az orvvadászatnak a mértéke tehát nagyban függött az adott régiótól is. Amíg egyes helyeken csak úgymond némi bírságba került, addig például Németországban akár halállal is büntették. Az Európai Uniónak köszönhetően a törvénykezés ezen a területen is egyre egységesebb, ennek okán pedig hazánkban szigorúbbak lettek a szabályok és a büntetések mértéke.
Forrás: haon.hu
Képek: pecsma.hu és vadaszapro.net