Idén ünnepli 10. születésnapját a Baráthegyi Vakvezető Kutya Iskola
hirdetés
Bűbájos labradorkölykökkel találkozva egészen biztosan sokan mosolyra fakadnak. A tündéri kutyákra gondolva valószínűleg többeknek eszébe jut az is, hogy ezek a kutyák fegyelmezettségükkel, intelligenciájukkal, kedvességükkel nem csupán házi kedvencnek alkalmasak. Nélkülözhetetlen társai lehetnek azoknak is, akiknek segítségre van szükségük a mindennapi élet során. Magyarországon évente 5-6000 ember veszíti el teljesen a látását, vagy válik súlyosan látássérültté.
A látássérült emberek kevesebb, mint 1%-át, idén január végi adatok szerint összesen 137 főt segít vakvezető kutya és ez nagyon rossz arány. Rengetegen várakoznak évek óta hiába, pedig egy vakvezető kutya sokak számára az egyetlen lehetőség lenne arra, hogy visszaszerezzék önállóságukat. Számukra a vakvezető kutya nagyobb segítség lenne, mint bármelyik más élettelen segédeszköz. A Baráthegyi Vakvezető és Segítő Kutya Iskola Alapítvány 2006 óta nekik igyekszik segíteni.
hirdetés
Ki ne gondolkodott volna el azon, hogy miként boldogulna, ha nem látna? Látássérültként élni ma Magyarországon nagyon nehéz. Vannak ugyan a hétköznapi élet nehézségeit enyhítő segédeszközök, de ezek közel sem elegendőek és hazánkban az akadálymentesítés is még gyerekcipőben jár. A látássérült emberek számára a legnagyobb biztonságot a mai napig egy vakvezető kutya tudja nyújtani, mely kiképzésének köszönhetően igazi társa és segítője az arra rászoruló embernek.
A vakvezető kutyákat mindig is tisztelet és kíváncsiság övezte. Sokak számára rejtély, hogy ember és kutya hogyan képes hatékonyan kommunikálni, dolgozni, megbízni egymásban. A látássérült ember számára a kutya sokkal több, mint egy segédeszköz. Társ, aki fogyatékosságával, összes emberi tulajdonságaival együtt elfogadja és segíti gazdáját. Teljes szabadságot, önállóságot és biztonságot nyújt neki és lehetővé teszi egy teljes értékű élet megélését. A vakvezető kutya sokrétű követelményrendszernek kell, hogy megfeleljen. Legyen kifogástalanul egészséges, bátor, kitartó, ugyanakkor szelíd és emberszerető. Fontos a tanulékonyság, az intelligencia, az együttműködő készség, ugyanakkor szükség esetén önálló és határozott is legyen, hogy megoldhassa az előtte álló feladatokat. Csak ilyen tulajdonságokkal rendelkező kutyák képezhetők ki vakvezetővé, hiszen egy ember biztonsága múlik rajtuk. A Baráthegyi Vakvezető Kutya Iskola immár 10 éve dolgozik azon, hogy minél több kiképzett vakvezető kutya állhasson munkába, és küldetésük nem kisebb - a társadalmi szemléletformáláson és a fogyatékos ügyi ismeretterjesztésen túl -, mint hogy minél több rászoruló élhessen függetlenebb, önállóbb és biztonságosabb életet ezekkel a kutyákkal az oldalán.
Az alapítvány teljes jogú tagja az Adománygyűjtő Szervezetek Önszabályozó Testületének, és elnyerték a Semmelweis Garancia Védjegyet is, melynek célja, hogy a transzparens adományozás érdekében a társadalom tisztában lehessen azzal, hogy az egészségügy területén és ahhoz kapcsolódóan tevékenykedő civil szervezetek a felajánlott összegeket mire fordítják. Szakmailag is számos elismerésben részesültek az elmúlt időszakban, tagjai az Európai Vakvezető Kutya Iskolák Szövetségének, valamint hamarosan sikeresen lezárulhat a Vakvezető Kutya Iskolák Világszövetségének akkreditációs eljárása is. Munkájukat adományokból és adó 1% felajánlásokból finanszírozzák. Minden forint ahhoz járul hozzá, hogy a látássérült emberek esélyt kapjanak egy jobb életre vakvezető kutyákkal az oldalukon. Jelenleg is több kutyus áll kiképzés alatt, Frutti, Felhő, Fecske és Tesla mind arra készülnek, hogy elkezdhessék küldetésüket.
A 10 éves születésnapon túl idén is készülnek megünnepelni a Vakvezető Kutyák Világnapját, amelyet minden év április 27-ére. jelölt ki az ENSZ. Az ünnepi rendezvényeken az érdeklődők nem csupán megismerkedhetnek ezekkel a csodálatos négylábúakkal, gazdáikkal és kiképzőikkel, hanem a legbátrabbak akár egy életre szóló élményt is szerezhetnek, ha ki merik próbálni a vakvezető kutyával való közlekedést,
Szöveg: Arteregó