Furcsa óriások az állatok között
hirdetés
Az állatvilág megannyi érdekességgel, furcsasággal büszkélkedik a hatalmasoktól a mikroszkopikus méretekig. Azonban ebben a színes állatvilágba is vanna igazán különleges példányok, akik a saját fajukban is kuriózumnak számítanak.
Minden bizonnyal hazánkban is vannak különleges példányok, de következő összeállításunkban, te sem fogod megbánni, hogy a hatalmas állatok, nem itthon, nem a mi környezetünkben élnek.
hirdetés
A csigák királya: afrikai óriás csigák
Az afrikai óriáscsigák, vagy achátcsigák tulajdonképpen nem egyetlen faj, a meleg, mocsári környezetet kedvelő, nagyméretű csigákat látjuk el ezzel a gyűjtőnévvel. Ezek a fajok többnyire az Achatina nemzetségből kerülnek ki. Elterjedt Kelet-Afrikában, Floridában, Kínában, Japánban, és Vietnamban. Kedvelik az üde, párás élőhelyeket. A nagy mocsári csigák általában agresszív fajok, az őshonos csigafajokat kiszorítják, mivel könnyen szaporodnak és méretükből adódóan is képesek az egyéb fajok elnyomására. Házuk akár 30 cm-esre is nőhet, testtömegük elérheti a 0,5 kg-ot, Trópusi erdők aljnövényzetében élnek, növényeket esznek, és akár 10-12 évet is élhetnek.
A kutyaméretű belga óriásnyúl
A legismertebb és talán a legrégibb óriásnyúlfajta. Van, hogy egyszerűen csak óriásnak titulálják, véleményem szerint viszont illik a fajtanévben megemlíteni a Belga szót. Belgiumban (Flandriában) tenyésztették ki ugyanis, az 1820-as évek végén. Őse, az azóta már kipusztult Angevin fajta még a Belgáknál is nagyobb testű és súlyosabb volt, állítólag a 10 kg-os példányok sem mentek ritkaságszámba! Magyarországon is elterjedt, vele nemesítették a magyar vadas (parlagi) populációt. Általában békés, nyugodt természetű nyuszinak írják le (ekkora testtel nemigen lehet céltalanul és feleslegesen rohangálni?), de a világ legbékésebb jószága sem tűri el, hogy feleslegesen megfenyítsék!
Nomura medúza
A medúza mozgása rakétaelven működik, a víz az űrbélbe való juttatása és hirtelen kipréselése révén halad előre, így a nagyobb medúza rajok képesek a vízfelszínt is mozgásba hozni. Képzeljük el, milyen mozgást kelthet egy csapat nomura medúza, amelyiknek teste a két méteres átmérőt – karok nélkül! – is elérheti, súlya pedig a két mázsát. Ezek az állatok nincsenek a kihalás szélén, sőt, folyamatosan szaporodnak, nagy gondokat okozva a halászoknak, akiknek hálóit elszakítják, vagy akár a hajót is felboríthatják.
Óriás repülőkutya
Kalong néven is emlegetik a nagydenevérek alrendjéhez és a repülőkutyafélék családjához tartozó fajt. Ázsia délkeleti részén találjuk meg Mianmar déli részétől, Thaiföld, Vietnam, Kambodzsa, Laosz és Malajzia területén, illetve a Fülöp-szigeteken és Indonézia több szigetén is honos. Az egyik legnagyobb testű denevérfaj, vitorla fesztávolsága 170 centiméter. Érdekes, hogy éjjel röptében nem használ ultrahangos bemerő rendszert, csak remek látására hagyatkozik.
Nyugat-afrikai góliátbéka
Megszokhatatlanul nagyra nő a világ legnagyobb békája, rekord nagyságú példánya 1989-ben Kamerunból került elő, testhossza 36,83 cm volt, súlya meg egy macskáé, 3,66 kg. 100 évvel ezelőtt is azt sem tudtuk, hogy létezik, mivel a zuhatagokkal tarkított folyóvizeket szereti. A helyi lakosok meg a békát szeretik, húsáért vadásszák, miközben a veszélyeztetett béka egyelőre nem hajlandó fogságban szaporodni.
Képek: hotdog.hu, erdekesvilag.hu