Egymást falják fel az éhező jegesmedvék
hirdetés
Orosz tudósok szerint növekszik a jegesmedvék körében a kannibalizmus: az Északi-sarkon a jégmezők olvadása miatt egyre kisebb az életterük és kevesebb a táplálékuk, ezért egyre gyakrabban fordul elő, hogy egymást falják fel.
"Régóta tudjuk, hogy előfordul kannibalizmus a jegesmedvéknél, aggodalomra az ad okot, hogy míg ez korábban ritka volt, mostanában nagyon gyakran fordul elő" - mondta Ilja Mordvincev jegesmedveszakértő, a moszkvai Szevercov Ökológiai és Evolúciós Problémák Intézetének kutatója Szentpéterváron.
hirdetés
Mordvincev szerint vannak olyan évszakok, amikor nincs elegendő élelem, és a nagy hímek rátámadnak a nőstényekre és kölykeikre. A kutató ugyanakkor azt is megjegyezte: az esetszám növekedését az is magyarázhatja, hogy egyre többen dolgoznak az Északi-sarkon és így többen jelentik, ha ilyesmi történik.
"Ma már nemcsak a tudósoktól kapunk információkat, hanem az egyre növekedő számú olajmunkástól és védelmi minisztériumi alkalmazottól is" - tette hozzá.
Mint mondta, a Barents-tengernek az a vidéke, ahol a jegesmedvék vadászni szoktak, ezen a télen forgalmas útvonala lett a cseppfolyós földgázt szállító (LNG) hajóknak. "Az Ob-öböl mindig is a jegesmedvék vadászterülete volt. De most egész évben fel van törve a jege" - magyarázta.
Oroszország, amely már most is a világ egyik legfontosabb olaj- és földgázexportőre, lendületesen fejleszti LNG-kitermelését az Északi-sarkvidéken. Jelentősen növelte katonai létesítményeit is a térségben.
Vlagyimir Szokolov szerint, aki számos expedíciót vezetett már az Északi- és a Déli-sarkra, idén a jegesmedvék viselkedését az extrém időjárás változtatta meg a Spitzbergákon, mivel nagyon kevés hó esett, és eltűntek a jégtáblák.
Az orosz kutatók megfigyelték, hogy egyre több jegesmedve vándorol el hagyományos vadászterületéről, a globális felmelegedés miatt ugyanis elolvadnak a jégtáblák.
Szokolov emlékeztetett arra, hogy az elmúlt negyed évszázadban az Északi-sark jege a nyár végére 40 százalékkal csökkent. Úgy vélte: hamarosan a jegesmedvék nem tudnak majd a jégtáblákról vadászni, ezért a partvidékre és a félszigetekre vándorolnak.
Egyre messzebb kóborolnak élőhelyüktől, és egyre közelebb az emberekhez
Tavaly áprilisban egy orosz falu, Tilicsiki lakói mentettek meg egy éhező jegesmedvét, mely 700 kilométerre vándorolt élőhelyétől, majd helikopterrel szállították "haza". Júniusban egy szintén éhező állatot fedeztek fel egy orosz város közelében, 800 kilométernyire a jegesmedvék természetes élőhelyéről.
Idén februárban az Oroszországhoz tartozó Novaja Zemlján vészhelyzetet hirdettek. Az Európa legtávolabbi északkeleti vidékén található szigetcsoporton agresszíven viselkedő jegesmedvék tucatjai jelentek meg élelem után kutatva.
Február 27-e a jegesmedvék nemzetközi világnapja, amit az utóbbi években az állatok védelmével foglalkozók arra használnak, hogy felhívják a figyelmet arra, hogy milyen veszélyben vannak.
Megszámolják az orosz tájakon élő jegesmedvéket
Először mérik fel az oroszországi jegesmedve-populáció egyedszámát és állapotát a Nemzeti ökológiai projekt részeként, jelentették be csütörtökön. A számlálás 2021-ben Csukcsföldön és Kelet-Szibériában kezdődik, 2022-ben a Jeges-tengeren, a Laptyev- és a Kara-tengeren folytatódik, 2023-ban a Barents-tengeren és az Északi-sark közelében, a Ferenc József-földön fejeződik be.
A számbavétel célja a jegesmedvék védelme, és egy szakértő szerint 10-15 évente meg kellene ismételniük a számlálást.
Forrás: Euronews