Illik-e hozzám a csivava?
hirdetés
A csivavák közös jellemzője a nagy fül, a kis testtömeg, a fürgeség és az éberség. Ha gondos gazdik szeretnénk lenni, el kell fogadnunk csivavánk kíváncsi természetét, sőt időnkénti csínytevéseit is.
A leendő gazdinak tisztában kell lennie azzal, hogy a csivava a világ legkisebb méretű kutyája, akár még a zsebünkben vagy a táskában is elférnek. Azonban ne feledjük, hogy nagyon aktív kutyák, úgyhogy ne engedjük, hogy a hordozótáskából egyenesen a földre ugorjanak. Ők úgy gondolják, minden probléma nélkül érkeznek a talajra, de a padló messze van egy olyan aprócska teremtménynek, mint ők.
hirdetés
Hogyan válasszunk csivavát?
A pöttöm méret rendkívül kényelmes lehet. Ha sokat utazunk, mindig könnyedén magunkkal vihetjük kedvencünket egy kisállat-hordozóban, remek útitársak. Nagyon hűségesek, mindig a gazdi közelében szeretnének maradni, jobb, ha ezt már a kezdetekkor elfogadjuk. Az életünket meg kell osztanunk velük, és csak ritkán maradhatunk majd egy kicsit egyedül.
Ha gondos gazdik szeretnénk lenni, el kell fogadnunk csivavánk kíváncsi természetét, sőt időnkénti csínytevéseit is. Elvárja, hogy nevessünk a bolondozásain, és ha úgy dönt, széttép egy számlát, azért dicséretet remél. Ha szeretjük túrázni vinni a kutyát, nagyon kell figyelnünk, nehogy egy vadászkutya a távolból nyúlnak higgye a kedvencünket. Mivel rendkívül aktív fajta, akár a kertben is érdemes edzéseket tartanunk vele. Ha erre is áldozunk időt, kedvencünk rajongani fog értünk, és mindössze annyit vár el tőlünk, hogy mi is szeressük őt.
A lakásban tartott kutyákat természetesen rendszeresen el kell vinnünk sétálni, és ott játszani kell vele. A csivavák testhőmérséklete hamar lecsökken, így hidegebb időkre érdemes vásárolnunk neki néhány meleg kabátot.
Ha a családban kisgyermekek is vannak, az megnehezíti az időbeosztásunkat. Ha egyedül élünk, és sok időnk van egy kutyával foglalkozni, akkor mi vagyunk a tökéletes gazdik. Egyesek szerint a csivavák nem is kutyák igazán, inkább négylábú kisbabák. Nem fogunk unatkozni egy kis szőrmók társaságában. A csivavát rendszeresen fésülnünk kell, emellett a hosszú szőrű változatot időnként meg is kell fürdetnünk, ha erősen szennyezett a szőrzete.
Ha napozunk, kedvencünk örömmel csatlakozik majd hozzánk. Lehet, hogy kertünkben nincs annyi fény, hogy kiüljünk, de ha egyetlen napsugár is van valahol, csivavánk meg fogja találni. Arra kell ügyelnünk, hogy ne égjen le és ne kapjon napszúrást.
Röviden és tömören
- A csivavának olyan gazdira van szüksége, aki szívesen tölti idejét kedvencével, és viszonozza a kiskutya szeretetét.
- A gazdinak nem kell, hogy nagy háza és kertje legyen, hogy kedvence jól érezze magát, de gondoskodnia kell a rendszeres mozgásról.
- A csivavát könnyű szállítani, és a kutya szívesen elkíséri a gazdiját bárhova.
- A lelkiismeretes gazdi mindig ügyel a kutya biztonságára.
- Gondoljunk kedvencünk kényelmére és biztonságára, mikor elmegyünk vele otthonról.
A csivava etetése
Ha száraztápot adunk a kutyának, akkor arra figyeljünk, kistermetű kutyának összeállított terméket vegyünk, azt egyszerűbb adagolni. Ma már számtalan kutyaeledel van forgalomban. Külön életkor, méret, testtömeg szerint is választhatunk a kutyánknak. Csakis rajtunk áll, melyik márkát és ízesítést választjuk, bár nagy valószínűség szerint hatással lesz döntésünkre, hogy a tenyésztő eddig mit adott a kiskutyánknak. Természetesen lehet az étrenden változtatni, de fokozatosan álljunk át az új eledelre, különben gyomorproblémák léphetnek fel. Az ugyanazon gyártó más ízesítésű eledele általában nem okoz gondot, de a márkaváltás jobban megviseli a szervezetet.
Ha szárazeledelt veszünk kedvencünknek, gondosan olvassuk el az adagolási útmutatót. Vannak olyan tápok, amelyet etetés előtt be kell áztatni, főleg junior kutyatápok esetében. A szárazeledeleket megfelelően kell tárolni, és három hónapon belül el kell fogyasztani, különben vitamintartalma erősen csökkeni fog. Mindig adjunk elegendő friss vizet a kutyának, különösen akkor, ha száraztápot kap, az a legjobb, ha mindig van a tálkájában friss víz.