Madarat szeretnél tartani? Íme egy cuki jelölt!
hirdetés
Madárszóra ébredni ugyan romantikus, madarat tartani azonban nem lebecsülendő elfoglaltság. Egyes díszmadár fajok akár ötven évig is elélhetnek, így vásárlás előtt érdemes néhány szempontot alaposan átgondolni.
A lakásban tartható madarak többnyire nappali, és igencsak aktív életmódot folytatnak. A nap jó részében megállás nélkül mozgolódnak, zajonganak, repdesnek a számukra kialakított helyen. Megeshet, hogy együtt ébrednek a nap első sugaraival, ilyenkor nincsenek tekintettel az igazak álmát alvó gazdikra sem. Kedvükre csivitelnek, szöszmötölnek kalitkájukban, és ezt bizony nem mindenki viseli túl jól. Egyes fajták kifejezetten társaságkedvelők, így állandó gondoskodásra, odafigyelésre is igényt tartanak. Azzal sem árt tisztában lenni, hogy a madarak igencsak pazarlóan bánnak az eléjük tett eleséggel, a kalitka környékét sem kímélik meg a leszóródott magvaktól, így lesz mit takarítani utánuk. Ha mindezek után úgy döntünk, hogy szívesen viselnénk gondját egy tollas jóbarátnak, akkor íme egy kis ízelítő mit is ajánlunk.
hirdetés
A hullámos papagáj
A hullámos papagáj-tartás előnyei:
- viszonylag olcsó tartás/etetés
- kis helyigény
- hosszabb időre is magára hagyhatjuk
- remek társállat
Ha madártartásról esik szó, legtöbbünknek a papagáj ugrik be elsőre, nem véletlenül, hiszen az egyik legelterjedtebb és legkönnyebben tartható szobamadár. Kiváló hangutánzó képességének, szelíd játékosságának köszönhetően méltán népszerű mind a gyerekek, mind a felnőttek körében.
Több alfaja létezik, a legismertebb közülük a hullámos papagáj. Ha kezdő madártartó vagy, legokosabb, ha hullámos papagájt (méghozzá fiatal példányt) választasz, hiszen könnyebben alkalmazkodik az új környezethez, és hamarabb megszelídül, mint egyéb fajtársai. Kedveli a társaságot, ezért ha tehetjük, legalább két madarat vásároljunk.
Nagyfokú mozgásigénye miatt néha szabadon engedhetjük a lakásban, csupán arra ügyeljünk, hogy az ablakokat és ajtókat gondosan zárjuk be előtte, és féltett tárgyainkat tegyük biztonságos helyre. Könnyű tenyészthetősége miatt beszerzése nem okoz akadályt, szinte minden állatkereskedésben megvásárolhatjuk kis kedvencünket. A tudatos tenyésztésnek köszönhetően rengeteg színű (kék, sárga, fehér, lila, zöld) madár közül válogathatunk.
A hullámos papagájt a többi díszmadárhoz hasonlóan tarthatjuk kalitkában, társas ketrecben, röpdében vagy akár madárházban is, minden azon múlik, hogy mekkora hely áll rendelkezésünkre. Ha a kalitka mellett döntünk, olyat válasszunk, amelyben mozgásigényét könnyedén kiélheti. A kalitkában tanácsos néhány ülőrudat is elhelyeznünk, és mivel igen játékos állatról van szó, otthonát feldobhatjuk egy-két csengettyűvel, hintával, tükörrel, ezekkel ugyanis remekül elszórakoztatja magát, és persze minket is.
Tápláléka főleg magvakból áll, ezen belül is a fehér, sárga, vörös kölest kedveli leginkább. A magkeverékeket legkönnyebben az állatkereskedésekben szerezhetjük be. Ezt kiegészítve hetente néhányszor lágyeleséggel - reszelt sárgarépa, alma, salátalevél, spenótlevél - is lássuk el őt. A napi friss vízadagjáról se feledkezzünk el, és ne csodálkozzunk azon, ha madarunk egyéb célokra is felhasználja ivóvizét - ugyanis imád pancsolni.
És még egy fontos dolog: a papagájok felső csőrkávája, hasonlóan a rágcsálók metszőfogához, állandóan növésben van, ezért rendszeresen koptatniuk kell. Erre ideális a szépiacsont, de a kemény, kérges fadarabok is hasznosak.