Talált vagy elárvult kiscicák felnevelése
hirdetés
Reméljük, hogy nem fordul elő gyakran, de ha dobozban vinnyogó kismacskákra leltünk, amelyeknek épp hogy nyitva a szemük, biztosak lehetünk benne, hogy valaki halálra ítélte őket. Aki otthon háziállatot tart, annak minden bizonnyal szívfacsaró a látvány és úgy dönt, hazaviszi őket és felerősíti a szervezetüket. Az elárvult, még tejre szoruló kiscicák esetében is hasonló a helyzet, segítség nélkül elpusztulnának.
Ha úgy döntünk, hogy „szárnyaink” alá vesszük a talált kismacskákat, semmiképp se azon emésszük magunkat, hogy megfelelőek vagyunk-e az etetésükhöz, hogyan is fogjuk kivitelezni. Egy kis gyakorlással nagyon gyorsan belerázódunk a cicák etetésébe, nevelésébe is. De még mielőtt ezt boncolgatnánk, a legfontosabb lépés az, hogy megállapítsuk a cicák korát. Érdemes tudni, hogy 7-10 naposan még a cicák szeme be van csukva, 9-14 naposan kezd kinyílni és minden kismacskának kezdetben a szeme kék. Látásuk viszont csak a 3. hónapban fejlődik ki igazán. Ha már 20-21 naposak, akkor a fülük feláll, kialakul a hallásuk. 4 hetes korukra már fejlődnek annyit, hogy az első pépesebb ételeket is képesek megenni. Állatorvosnak is érdemes látnia a kicsiket, mivel valószínűleg nem ettek egy ideje, lehet, hogy kiszáradtak, szervezetüket megviselhetik a külső vagy/és belső élősködők. Az orvosi konzultáció után, amint hazaértünk, készítsünk a kismacskának vagy kismacskáknak kényelmes, meleg almot. Mivel kicsi korban a cicák nem tudjákszabályozni a hőt, arra is oda kell figyelnünk, hogy melegen tartsuk őket. Az első két hétben a cicáknak 30-33 fokos hőmérsékletet kell biztosítani. A kialakított alomban helyezzünk el bebugyolált melegvizes palackot vagy befőttes üveget és folyamatosan ellenőrizzük hőmérsékletet. A kiscicák többnyire a meleg palackhoz, üveghez fognak húzódni. Mindig ellenőrizzük, hogy ne legyen túl meleg se a cicák alvóhelye. 3-4 hetes macskáknál a melegjtés már nem kötelező, de ha hűvös vagy téli időszakban lelünk eldobott kismacskákra, akkor mindenképp szükséges még melegíteni őket ilyenkor is.
hirdetés
Etetés tápszerrel, cumiból, fecskendőből
Sajnos az igazán kicsi, 1-2 napos kiscicákat, akik még a föcstejhez sem jutottak hozzá, igen kis eséllyel nevelhetjük fel. Minél idősebben kerül el anyja mellől a kiscica, annál nagyobb esélye van a felnevelkedésre.A kiscicák felnevelésére csak és kizárólag a kismacskák számára készített tejpótlók alkalmasak. Egyéb anyagokkal (pl. tehéntej vagy más állatok teje) nem tarthatóak életben, mert ezek összetétele nagyon különbözik az anyamacska tejétől.Amikor tejpótlót vásárolunk érdemes arra gondolnunk, hogy miután a kiscicák megszoknak egy adott terméket, nem szívesen esznek majd meg másfélét, ezért olyat érdemes vásárolni, melyből később - szükség esetén - újabb adagokat tudunk beszerezni. Tejpótlót beszerezhetünk nagyobb állatáruházakban, illetve állatpatikákban is.A tejpótlót a dobozán feltüntetett arányban kell bekeverni, és felmelegíteni körülbelül 38 °C fokosra. Úgy érdemes elkészíteni, hogy fél-egynapos adagot készítünk el egyszerre. Napközben az elkészített adagot hűtőben tároljuk, és mikrohullámú sütőben melegítjük fel a szükséges mennyiséget. Figyeljünk arra, hogy használat előtt rázzuk fel az előre bekevert tejpótlót, mert az leülepszik.A kereskedelemben sokféle cumisüveg kapható, melyek mind használhatók, de a legalkalmasabb a kiscicák etetésére a műanyag fecskendő. Mivel a fecskendő elülső része merev, így könnyen bele tudjuk tenni a tapasztalatlan kiscica szájába, és megfelelő gyakorlattal jól adagolható belőle a tejpótló. Ha fecskendőt alkalmazunk, a macska tarkójánál lévő bundájánál fogva finoman emeljük meg a fejét, ilyenkor résnyire kitátja a száját is. A tápszer befecskendezése így a legegyszerűbb, s ne ijedjünk meg: ez a mozdulat nem fájdalmas a cicus számára. Ha cumisüveget használunk, a cica méretétől függően nagyítsuk a cumin lévő lyukat, hogy könnyebben tudjon enni. Ilyenkor javasolt a tenyerünkben hanyatt fektetni és úgy, mintha egy kisbabát etetnék, etessük meg a kismacskákat is.
Azt, hogy egy kiscicának mennyi tápszerre van szüksége, azt a kora és a súlya határozza meg. A kiscicákat érkezésükkor érdemes lemérni, és figyelemmel követni a napi testtömeg gyarapodásukat. Egyhetesen a kiscicákat naponta 10-szer kell megetetni, 2 hetesen 8 alkalomra van szükség. 3 hetesen az etetések száma lecsökkenthető 6-ra, 4 hetesen azonban még mindig szükség van legalább napi 4 etetésre. 5 hetes korban a cicák súlya eléri a kb. fél kilót, ilyenkor már a napi 3 etetés elegendő. Ilyenkor már pépes májat, májkrémet is képesek enni és lassan átszoktatható a nedves és a száraz kosztra.
Pisi-kaki ügy
A kiscicák nem képesek szabályozni a bélsár és vizelet ürítésükez, így azt anyjuk segítségével végzik el. A cicamama minden szoptatás után a gyengéden nyalogatja a kiscicák fenekét, hasát. Ekkor a kiscicák először pisilnek, majd kakilnak, és ezt anyjuk mind megeszi. Így próbálja meg tisztán tartani az almot. A pisilés és kakilás elősegítését nekünk kell elvégeznünk minden egyes etetés után, mert a kiscicák maguktól képtelenek erre. Van, aki nedves vattát használ erre a célra, de ez a gyakorlatban nem igazán praktikus. Száraz wc papírt érdemes használni, előre feltépkedve 2-2 kockányi adagokat. Ezekből is van, hogy elhasználunk kiscicánként akár 3-4 darabot is. Fontos, hogy megértsük, a segítségünk nélkül a kiscicák tényleg nem képesek "elvégezni dolgukat" így ez egy nagyon lényeges része a nevelésnek. Minden etetés után érdemes rendszerre szoktatni kiscicáinkat és elvégezni velük a tisztogatást. Ők ezt nagyon gyorsan megtanulják és engedelmesen tűrik.A kiscicák bélsara általában pont úgy néz ki, mintha egy tubusból mustárt nyomnánk ki. Ne ijedjünk meg, náluk ez az egészséges állapot.