Nemsokára összeomlik a kártyavár
hirdetés
Legalábbis ez volt a lényege annak az egyórás fórumbeszélgetésnek, ami hétfőn este zajlott le a Kapos Televízió műsorában.
Az adást élőben közvetítették, ahol a neves közgazdász, Róna Péter és az ügyvéd Léhmann Gyögy fejtették ki álláspontjukat a devizahitelesek évek óta húzódó ügyével kapcsolatban. Róna Péter ráadásul rámutatott, hogy a szerződések változó tőkeértékűek, vagyis nem felelnek meg a kölcsön fogalmának.
Léhmann György hangsúlyozta: a devizahitel egy olyan hibás termék, ami az összes létező tisztességtelen elemet tartalmazza. „Az értékállandósági kikötés alapján mindig forintban kellett volna nyilvántartani az összegeket, teljesítéskor pedig egy bizonyos devizához igazítani – mondta Léhmann. – Így minden rendben lett volna. Nálam ez a szerződés körülbelül fél oldal lenne. Csakhogy egyoldalú szerződésmódosítási jogot adtak maguknak a bankok, ami minden európai joggal szembe megy”. Hozzátette: pofonegyszerű lett volna szerződést írni.
hirdetés
Róna Péter felhívta a figyelmet arra, hogy „A törvény szerint az adós tartozása nem lehet más, mint az, amit a bank ténylegesen a rendelkezésére bocsátott. Márpedig a bank nem svájci frankot, hanem forintot folyósított az adósnak". Róna Péter utalt arra is, hogy ha a bírák sem értik, nem tudják értelmezni a szerződések szövegét, akkor azoknak valóban a kukában a helyük. Közel 150 ezer szerződésről van szó, amelyek összesen 2-3 milliárd forintot is elérhetik, de pontos számokat csak a bankok tudnak, viszont eddig megtagadták minden erre vonatkozó kérdésre a választ.
„Sablon keresetlevéllel dolgozom, ezekből májusig körülbelül négyszázat befogadtak a bíróságok, majd júniustól – vezényszóra – ugyanezen blankettákból egyet sem. Nesze neked bírói függetlenség!” – mondta az ügyvéd. Róna Péter feltette a kérdést: „Hogy lehet ma Magyarországon egy családot kilakoltatni anélkül, hogy a kilakoltatás jogszerűségét egy bíróság jogerősen megállapítaná? Hát milyen országban élünk?". A devizahitelesek problémáját meg kell oldani, és nem lehet már tovább odázni. Az emberek bizalma a bankokban nem csak megrendült, de már ellenségként kezelik őket. Egy olyan megoldásra van szükség, amely ugyan a bankokat nem teszi tönkre, de a bajba jutottak helyzetét megoldja és visszaállítja a bankrendszerbe vetett bizalmat. Működésképtelen pénzügyi rendszer nélkül ugyanis nincs gazdasági fejlődés.
Cikk forrása: www.hitelesek.hu