Angela Merkel: szoros együttműködés kell az uniós költségvetéshez
hirdetés
Mindenkitől kompromisszumkészséget igényel az Európai Unió következő hétéves költségvetésének összeállítása, a nettó befizetők pedig szorosan együttműködnek az ügyben - mondta Angela Merkel német kancellár hétfőn Berlinben, miután Sebastian Kurz osztrák kancellárral tárgyalt.
A német kormányfő osztrák kollégájával közösen tartott sajtótájékoztatóján hangsúlyozta, hogy az Egyesült Királyság távozása révén az eddiginél is nagyobbak a nettó befizetőkkel szembeni elvárások, de ettől még nem biztos, hogy tényleg több pénzt tudnak majd az EU rendelkezésére bocsájtani.
hirdetés
- Ausztria és Németország ugyanabban a helyzetben van most, hiszen mindketten nettó befizetők vagyunk, és természetesen vannak bizonyos korlátaink. Mindannyian tudjuk, hogy az Egyesült Királyság kilépése megnövelte az elvárásokat a nettó befizetők felé, de ez nem jelenti azt, hogy a lehetőségeik is jobbak lettek. Ezért nagyon szorosan együttműködünk ebben a kérdésben - mondta Merkel.
Nagyon alaposan megtárgyaljuk, hogy mire költjük a pénzünket - ismételte meg a kancellár.
A jelenlegi költségvetési tervezet nem fog átmenni
Charles Michel, az Európai Tanács elnöke új javaslatot terjeszt elő a 2021-2027-es büdzsé ügyében február 20-ra összehívott rendkívüli EU-csúcs előtt. Sebastian Kurz elmondta, hogy a nettó befizető országok vezetői már hétfőn egyeztetik álláspontjukat egy telefonkonferencián, majd külön-külön tárgyalnak az Európai Tanács elnökével.
Hangsúlyozta, hogy az eddigi - az Európai Bizottság által készített - javaslat elfogadhatatlan, a 27 tagállam bruttó nemzeti jövedelme (GNI) 1,11 százalékának megfelelő összeg túl nagy a nettó befizetőknek.
Angela Merkel arra a kérdésre, hogy hajlandó-e az osztrák kancellárhoz hasonlóan vétót emelni, ha országának nem megfelelő a költségvetés, kifejtette, hogy valamennyi tagállam egyetértése szükséges a büdzsé elfogadásához, így bármelyik megakadályozhatja a megállapodást, de egyik sem érdekelt abban, hogy ne legyen közös költségvetés.
Hozzátette, hogy nem az összeg nagysága az egyedüli döntő szempont, az is fontos, hogy mire költik a pénzt. Kiemelte, hogy Németország különleges helyzetben van, mert a volt NDK területén fekvő tartományai „továbbra is a fejlettség egészen más szintjén állnak, mint a régi tartományok", így nagyobb szükségük van az EU-s támogatásokra.
A két politikus Kurz Twitter-bejegyzése szerint Líbiáról, szomszédságpolitikai kérdésekről és a klímavédelemről is egyeztetett.
Forrás: Euronews
fotó: Meyer/Poll