Miért hiszünk a médiának?
hirdetés
A mai társadalom alapelvárása, hogy azonnal minden információ a rendelkezésünkre álljon. Ennek megfelelően a különböző információszolgáltató felületek egymással versenyezve a nagyobb olvasói tábor elnyerése érdekében, szelektálás nélkül ömlesztik ránk a híreket. Természetesen a verseny helyzetben az nyer, aki többet, színesebbet tud adni. De vajon miért hagyjuk magunkat megtéveszteni?
hirdetés
Magyarországon a legnagyobb olvasottságú napilapok közül a legtöbb tematikáját tekintve bulvár témákat feszeget. Sokszor olvashattunk róla, hogy a fél információkra vagy teljes egészében fikciókra építő sajtóorgánumok miként hatnak ránk olvasókra, valamint mennyire befolyásolják az élet történéseiről alkotott elképzeléseinket, látásvilágunkat. Ennek ellenére az eladási számok magasak. Pont. Az olvasó bemegy a boltba, meglátja kedvenc színésze képét, amint éppen egy másik nővel henceg, és máris lekapja a lapot a polcról. Később mikor izgatottan felcsapja, az adott oldalt rögtön kiderül, hogy szó sincs félrelépésről: csupán egy darab kedvéért játszották el a szerelmes párt. A manipuláció, az eladási stratégia sikeres volt. Pont.
Természetesen mindannyian jártunk már így. Nem ez a probléma. Még csak az sem megvetendő, ha valaki rendszeres olvasója az ilyen pletykalapoknak, hiszen a hétköznapok szürke vonzásából valamilyen módon ki kell lépni. Ennek pedig az egyik legegyszerűbb megvalósítása, ha a médiához nyúlunk. Ebből adódik, hogy egy fáradt hétfőn előkapjuk a napi bulvárt, majd behódolunk a sztárok féltett titkainak. A gond egyedül azzal van, hogy rengeteg olvasó csak az egyoldalú hírközlést tartja a hitelesség egyetlen forrásának. Pediglen ha minél szélesebb körű tájékoztatást szeretnénk, akkor érdemes lenne átfutni a hírportálokat, valamint a független hírlapokat is. Persze, azt sem felejtsük el, hogy a bulvár célja a szórakoztatás és a figyelemfelkeltés. Ennek nagyjából meg is felel. A különböző technikákkal – mint például az érdeklődést növelő főcím, a félbehajtott lap óriás képekkel – mind azt próbálják elérni, hogy vegyék, olvassák őket. Pont.
Figyeljünk tehát oda, hogy egy hír mennyire igaz. Ha, úgy gondoljuk, sántít az ügy, olvassunk utána más forrásokból is. Így teljesebb, és szélesebb körű képet kapunk egy adott információval kapcsolatosan. Keressünk olyan oldalakat, felületeket, ahol független forrásokból merítenek az újságírók. Hiszen a hiteleség mindennek az alapja. A tények elferdítése csak sallang. Pont.