Miért képtelen az EU komolyan lépni Törökország ellen?
hirdetés
Megosztott az Európai Unió Törökország ügyében. A múlt heti uniós csúcson a vezetők újabb határidőt szabtak a török elnöknek, de szankciókról nem döntöttek a ciprusi partok közelében kezdett török gázfúrások miatt.
Németország, Spanyolország és Olaszország nem szeretne újabb szankciókat, míg Franciaország, Görögország és Ciprus ragaszkodik a kemény fellépéshez. Egy szakértő szerint Olaszország a gazdasági érdekei miatt visszafogott.
hirdetés
"Ebben a történetben Olaszország a sötét ló. Ők Líbiára figyelnek, ahol az olasz ENI olajcégnek vannak érdekeltségei. Ez a cég az olasz gáz -és olajtermelés 45 százalékát ellenőrzi, így a líbiai érdekeltség összefügg Törökországgal” - mondta egy osztrák kutató, Michael Tanchum.
A professzor szerint Máltának katonai szerződése van Törökországgal és aggasztja őket a migráció kérdése is. Spanyolország pedig az adósság miatt aggódik.
"Spanyolországnak van az egyik legnagyobb kitettsége a török adósság irányába. A török líra lefelé tart a lejtőn, emiatt pedig Spanyolország bukja a legtöbbet. Spanyolországnak legalább 63 milliárd dolláros kitettsége van. Ez több, mint Franciaország, Németország és az Egyesült Királyság kitettsége összesen“ – mondta a professzor.
Az Európai Néppárt frakcióvezetője, Manfred Weber elégedetlen az uniós csúcson született döntéssel. Szerinte márciusban szankciókat kellene hozni Ankara ellen.
"Az Európai Tanács lépett Törökországgal szemben, de nem elég határozottan. Az Európai Unió szavahihetősége forog kockán. Világos, hogy az egyhangú döntéshozatal blokkolja az egész uniót. Ez így volt Törökország esetében is, ahol az egyes országok érdekei felülírták a közös álláspontot. Ez így volt Belarusz esetében is" - mondta Manfred Weber néppárti frakcióvezető.
Az újabb szankciós javaslatokat az unió főképviselője dolgozza majd ki, aki az új amerikai elnök stábjával is egyeztetne az ügyben.
Forrás: Euronews
Fotó: 123RF