Ezeket a sorozatokat nézik a legtöbben
hirdetés
Az elmúlt pár évben jelentős mértékben változtak a filmek és a sorozatok. Mindenki nagyon jól tudja a megszokott hollywood-i sablont: szeretem, elszúrom, szeret, összevesszünk, kiszaladok a reptérre, majdnem elkések, de a végén csókolózunk. De hasonló van az akció filmekre is: szétvernek, felszerelkezek, támadok, sarokba szorítanak, szétverem őket. És még folytathatnánk.
Bár egy ideig nagyon jó volt mindig ugyanazt nézni, csak más színészekkel, de kellett egy kis vérfrissítés. Vannak olyan filmek, melyek látvánnyal próbálják megfogni a közönséget, míg elvont és nehezen érthető történetek is vannak. Ez a cikk néhány ma is népszerű sorozattal foglalkozik. Az az összes korosztály érintettnek érezheti magát, mert a tapasztalat azt mutatja, hogy nemcsak a célközönség nézi az illető sorozatot. Azokra való tekintettel, akik még nem nézték, spoilereket igyekszek nem írni.
hirdetés
Trónok harca (A Game of Thrones)
Mondhatnánk a mai legnépszerűbb sorozatnak is. Mindenkit megfogott. George R. R. Martin könyvét adaptálja. A könyv már 1996-ban megjelent ám ekkor még nem volt olyan népszerű. Miért is olyan különleges? Mert kijelenhetjük, hogy bár fantasy világról van szó, mégis reális. A karakterek megformálása és a történések hihetőek. A nemesi házak bemutatása, a nemesek élete, a háború. Nagy hangsúly van a szexen is a történetben. Sőt, maga a háború is emiatt indul. A film bemutatja a különböző „jeleneteket” elég aprólékosan, mégsem viszi túlzásba. Van vérfertőzés, házasságtörés, erőszak és homoszexualitás is. A történet egy kis része és bizonyos szereplők bemutatása egy bordélyházban van. Ezenfelül a gyilkolás is valósághű és változatos. Sőt, nem csak dísznek mondják néha, hogy kegyetlen. Sokak szerint ezek az elemek azért vannak beépülve, hogy megfogják az embereket. Mondhatni körítés az ebédhez. Azonban maga a történet sem elhanyagolható, sőt túlemelkedik az eddig felsoroltakon. Több történetszál van, egy Westeros kontinensén, a másik a Targaryen lányé (aki az egyik legnépszerűbb a rajongók körébe), a harmadik pedig a fal. Már négy évad ment le, de az embernek még mindig az érzése, hogy ez csak a felvezetés. Fontos megemlíteni a karaktereket. A szereplők korán sem egysíkúak. Több jellemfejlődést és változást is láthatunk, illetve meglepő fordulatokat. Ez megfigyelhető más sorozatoknál is. Manapság egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek erre, bár ez nem mindenkit fog meg.
The walking dead
Ennek nincs magyar megfelelője. Próbálkoztak, de sehogy sem hangzik jól. A történet egy apokaliptikus világban játszódik. Valamilyen fertőzés miatt a halottak visszatérnek, és akit megharapnak az átváltozik. Az első két évadban valóban féltek a zombiktól, ám később az emberek már inkább egymással harcolnak a túlélésért. Míg az első részekben egy zombi jelenléte több szereplőt is elkergetett, az újabb részekben már egyedül is bátran harcolnak akkor 10-20 ellen is. A történet érdekességét nem csak az apokaliptikus világ adja. A látványon kívül itt is nagy hangsúly van a jellemeken. Több korosztály is szerepel: az idősek, akik egyszerűen nem képesek elszakadni a régi rendszertől; a középkorosztály (a szereplők nagy része, 20-40) akik nehezen birkóznak meg a változással, ráeszmélnek hogy semmi sem lehet már a régi és új szabályokat hoznak, illetve felbukkan egy-egy gyerek is, ők az elsők akik az új világba születtek, és nem nagyon emlékeznek a régire. Az első és a második fele a bevezető. Ha nem tetszik, nem kell megijedni, azután lesz jó. A zombik adta fenyegetés folyamatosan háttérbe szorul, egyre nagyobb a kétségbeesés, a régi rendszer után való vágyódás, a bizonytalanság és a félelem. Az emberek egymást ölik a túlélésért, mindenki csapatokban próbál életben maradni. Kormány és hadsereg nincs. Ha nézi az ember, akkor rájöhet, hogy nem is a zombik a lényeg, hanem maga a szituáció és hogy hogy reagálnak az emberek. A dolog érdekessége, hogy a sorozatban egyszer sem mondják a zombikra, hogy zombi: koborlóknak, rothadóknak és más névvel illeték őket.
Mindkét sorozatnak az a különlegessége, hogy a jellemek nem állandóak, és ha azok is, nem egysíkúak. Továbbá azért tudtak nagy népszerűségre szert tenni, mert az eddig megszokott sorozatoktól és filmektől eltérően a főszereplők is hullanak. Ez azt jelenti, hogy nincs happy end: olyanok is meghalnak, akikre az néző nem számítana, olyan helyzetekben, amikor nem várnánk. Ez ad egy plusz izgalmat az egésznek, így valóban féltjük a szereplőket.