Pop az 1980-es években
hirdetés
A punkzene valóságos forradalmat jelentett a rock és a pop történetében, de a nyolcvanas évek elejére „fölvizezték", művelői közül sokan megszelídültek, vagy abbahagyták a zenélést. A punkkorszakban, 1976 után sok korábbi sztárzenekar kiment a divatból vagy a háttérbe húzódott, de a következő évtized elején ismét tömegével adták el lemezeiket.
1980 legnagyobb sikerét például a Pink Floyd együttes aratta, The Wall (A fal) című albuma 15 hétig állt az amerikai lista élén. A nyolcvanas évek elejének talán legfontosabb fejleménye az első zenei tévécsatorna, az MTV 1981-es megindulása volt. Attól kezdve a feltörekvő sztároknak - elég Madonna, Michael Jackson vagy George Michael nevét említeni -nemcsak dalaikkal kellett befutniuk, hanem „piacképes", a videoklipeken jól érvényesülő egyéniségükkel is.
hirdetés
Segélykoncertek
Az 1980-as évtized azért is emlékezetes, mert ekkoriban sok híresség döntött úgy, hogy koncertfellépésekkel vagy lemezek kiadásával próbál segíteni a világ bajainak orvoslásában. Bob Geldof szervezte meg a We Are the World (Miénk a föld) című kislemez felvételét és 1985-ben a Live Aid (Élő segély) koncertet az etiópiai éhezők megsegítésére. Jerry Dammers, a Special AKA vezetője pedig 1988-ban hívta össze a műfaj csillagait, hogy nagyszabású hangverseny keretében követeljék Nelson Mandela szabadon bocsátását. Mindkét vállalkozás roppantul eredményesnek bizonyult. A Live Aid bevételeiből több mint 70 millió dollár gyűlt össze jótékonysági célra, a Mandelának ajánlott koncert pedig ráirányította a világ figyelmét a dél-afrikai rendszer apartheid-politikájára.
Eladási csúcsok
Az évtized első számú férfi szólóénekese Michael Jackson volt. Albumjaiból, így az 1982-ben kiadott Thrillerból 40 millió példány fogyott el világszerte, s ebben nagy része volt annak is, hogy az MTV nem sajnálta a műsor- g időt a címadó szám 14 perces videoklipjétől. Madonna első, Madonna című albuma 1983-ban jelent meg, de az áttörés éve 1985 volt az z „Anyagias Lány" számára: nagylemeze, a Like a Virgin (Mint egy szűz). 12 hónapig volt az amerikai toplistákon, színésznőként megdicsérték a kritikusok a Kétségbeesetten keresem Susant című filmben nyújtott alakításáért, fellépett a Live Aid amerikai színpadán. Sőt még arra is volt ideje, hogy férjhez menjen - igaz, utána hamarosan el is vált.
Prince neve már a hetvenes évek vége óta ismert volt, de igazi sztárrá a nyolcvanas évekre érett. Az átütő sikert a Purple Rain (Bíboreső) filmzenéje hozta 1984-ben. A lemezből egymillió példány kelt el az első héten, késeibb pedig tízszeres platinalemez lett, és 1984-ben Oscar-díjat is kapott.
A sztárok sikerében igen nagy része volt a világcégek marketingmunkájának. A Coca-Cola reklámjaiban Whitnev Houston és a Duran Duran szerepelt, a Pepsi Michael Jackson és Tina Turner vonzerejét kamatoztatta, az Adidas pedig a Run-DMC-t léptette föl, és cserébe több mint lelkesen fedezte a sztárok koncertkörútjainak költségeit.
A rock reneszánsza
A nyolcvanas években újból erőre kapott a rock több változata, az érettebb, csiszoltabb hangzás éppen úgy, mint a nyers heavy metál. Az előbbi változat vezető együttese a Dire Straits volt; a Brothers in Arms (Bajtársak) huszonöt országban lett listavezető. A Guns N' Roses viszont Appetite for Destruction (Rombolás-vágy) című 1987-es albumával bizonyította be, hogy a dühöngő kemény rock még nem avult el.
Mások viszont a tombolás helyett a gondolatot szeretik a rockban. Közülük került ki a nyolcvanas években egy ír és egy amerikai zenekar rajongóinak népes tábora. A dublini U2 - miután a kritikusok dicsérték 198l-es Boy (Fiú) című lemezét - 1983-ban két albumot adott ki: a War (Háború) és az Under a Blood Red Sky (Vérvörös ég alatt) című koncertlemezt, s ezzel pillanatok alatt a műfaj legnagyobbjai közé került. A georgiai R. E. M. szintén ebben az évtizedben fokozatosan óriási népszerűségre és tekintélyre tett szert. Egy brit zenei szaklap szavazásán, 1988-ban az R. E. M. négy albumát választották be minden idők 100 legjobb lemeze közé - az együttes és hipnotikus egyéniségű frontembere, Michael Stipe még csak ezután jutott hírnevének csúcspontjára.