A second-handek világa
hirdetés
Az első használtruha boltok (angolul second-hand) még az 1980-as évek végén, az 1990-es évek elején nyíltak Nyugat-Európában. Akkor még főleg divatjamúlt, eléggé elhasznált kinézetű, kellemetlen vegyszerszagú halmokat kellett nagyméretű ruhaládákból kiguberálni – valószínűleg innen ered a turkáló elnevezés. A ruhákat többnyire kilóra mérték, és elsősorban a szegényebb rétegek vagy az öltözködésükre keveset adók vásároltak ezeken a helyeken.
Manapság azonban, már rengeteg ilyen boltot találhatunk hazánkban is, és nem csupán a hagyományos értelembe vett turkálókat, hanem vállfásakat is. Valamint nem csak olyat, ahol súlyra mérik az árut, hanem léteznek olyanok is, ahol már darabra árulják a ruhákat. Azokban az üzletekben, ahol pedig kicsit jobban adnak magukra, már színek szerint szétbontva is válogathatunk a ruhák között, így megkönnyítve a keresgélést sokak számára.
hirdetés
Ezek az üzletek szinte minden korosztály számára kínálnak megfelelő öltözködési holmikat és nem csak a nők, hanem a férfiak is válogathatnak kedvük szerint. A felsőkön, nadrágokon, kabátokon és elegánsabb ruhákon – szoknyák, kosztümök – kívül kaphatunk itt cipőket, fehér neműket, táskákat és gyerekjátékokat is, tehát a választék tényleg széleskörű. Azért, hogyha megtehetjük a cipőket és fehér neműket higiéniás okokból ne itt szerezzük be. Persze találhatunk eléggé elhasznált, lyukas, foltos, bolyhos darabokat is, de ezek mellet olyan kincsekre is lelhetünk, ami egy idegen szem számára akár vadi újként is hathat. Ezek mellett egyes helyeken már teljesen új textíliákkal is találkozhatunk.
A hagyományosnak mondható second-handek mellet szép számmal vannak már elit használtruha boltok, amelyek a Nyugat-Európában (s azon belül elsősorban angol nyelvterületen) népszerű cégeknek a legfeljebb egy-három éve lefutott termékeit kínálják. Ezek közül a világmárkákat árusító ruházati boltok közül jó néhány már Magyarországon is képviselteti magát. Azonban ugyanazokat a divatos, jó anyagminőségű, változatos stílusokat felvonultató göncöket a turkálókban kétezer és ötezer forint közötti árakon megkaphatjuk. S nem is mindig a ténylegesen használt ruhákat, hanem sokszor a felavatatlan, készletből megmaradt, elszámozott méretű, vagy esetleg kis esztétikai hibás darabokat.
Ezért mindenkit bátorítanék arra, hogy nyugodtan járjon használtruha boltokba, hiszen ezeken a helyeken olyan holmikat találhatunk, amik „biztosan nem jönnek velünk szembe az utcán”, és akár teljesen új darabokat is kifoghatunk!
kép forrása: www.greenpointnews.com