Rolex: Divat és luxus a csuklón
hirdetés
Talán nincs olyan ember a földön, aki nem hallott még a Rolex órákról. Férfiak és nők milliói sóvárognak egy egyszerű szerkezet után, amely több mint száz éves történetében összeforrt a pontos és luxus jelzőkkel.
Már maga a cég alapítója, Hans Wilsdorf is hihetetlenül precízen dolgozott a Rolexek előtt is. 1881-ben született, Frankföldön, a németországi Kulmbachban. Szüleit hamar elvesztette, gyermekkorát bentlakásos iskolában töltötte. Végezve iskolai tanulmányival, elszerződött az óragyártó-iparba, amelynek székhelye a svájci La Chaux-de-Fondsba volt. Főnöke nagyon megszerette, hiszen rendkívül pontosan és jól dolgozott, nagyon értett az órákhoz.
hirdetés
Fordulópont következett az életében és a világ óráinak életében is. Londonba költözött, ahol egy brit üzletemberrel, Alfred Davisszel, aki nem mellesleg a sógora is volt. Együtt megalapították a ”Wilsdorf & Davis" nevű céget. Import szerkezetekkel dolgoztak, amelyek kiválóan működtek. Az órák nagy sikert arattak, olyan kicsik voltak, amelyeket a csuklókon is lehetett hordani. A hátoldalukra pedig a cég nevét gravírozták, rövidítve: W&D.
Az 1900-as évek elején Wilsdorf szerette volna a hivatalos nevet egy olyanra cserélni, amelyet megjegyeznek az emberek a világ minden részén. 1908-ban kérte a ”Rolex ” márkanév hivatalos bejegyzését. A névadást több legenda övezi, egyesek arról számolnak be, hogy a francia Horlogers Exquisé ("finom óramű") szavak összemosásából származik, egy másik forrás szerint pedig egy hangutánzó szó, amely a mutatók neszét másolja.
Lényeg, ami lényeg, a Rolex óriási sikereket ért el a piacon. Már akkor a marketing tevékenysége igen erős volt. Mercedes Glietz, egy brit gépírónő arra vállalkozott, hogy átússza a La-Manche csatornát. Az átúszás után a hölgy karján ott villogott a vízálló Oyter típusú Rolex, amely a nagy híressé vált nő csuklóján, minden lapban szerepelt. 1960-ban Jacques Piccard a Trieste nevű mélytengeri merülőhajója oldalára szerelt egy speciális Rolex Oystert, majd 10 916 méter mélységbe merült Guam partjainál. Bár az órára négyzetcentiméterenként 1 tonna nyomás helyezkedett, a felszínre visszaérve is tökéletesen működött. Paul Newman autórajongó színész a híres daytonai autóversenyen egy olyan időmérőt viselt ( Rolex Cosmograph Daytona), amely számlapján 400 mérföld per óráig számol a tachográfja. S ettől fogva a közönség az ő nevével is összekötötte a Rolexet. Egy másik óriási siker az márka életben James Bond volt. Legalább kilenc Bond filmben szerepelnek Rolex szerkezetek. Nem mindennapi, hogy a világ legjobb titkos ügynökének karján sorozatosan ott fityeg egy-egy elegáns óra.
Tehát híres viselőkből nincs hiány. Valószínű, hogy ezek a darabok is hozzásegítették a világmárka címhez a vállalatot. Természetesen a profi és egyedi kivitelezés, az odafigyelés és a különlegesség olyan mérvadó tulajdonságok, amelyek mellett nem megy egy az ember.
Az óráknál több Oyster típust különböztetünk meg, íme néhány:
- Day-Date: kidomborított dátumablak, huszonöt nyelven lehet a hét napjait kérni. Roppant elegáns, a profizmus látszatát kelti. Acél, sárga- és fehérarany színekben rendelhető.
- Milgauss: speciálisan olyanoknak készítették, akik gyakran kerülnek mágneses mező közelébe. Az óra szerkezetét ez nem zavarja, pontossága felülmúlhatatlan. Kizárólag acél kivitelben készül, óra-, és perc kijelzéssel, a másodpercmutató pedig egy villámot formáz.
- 1954-ben készült el az első modell a PanAm légitársasággal való együttműködés keretein belül. 2008-ig a GMT Master két időzónát mutatott, a 24 óra-beosztású lünetta forgatásával, de a tavaly megjelent frissített példányok már egyszerre három időzónát képesek mutatni, ezen pedig már karcálló kerámiából készült el a 24 órás tárcsa. Elérhető acél, acél-arany, és arany kivitelben.