Ilyen a flapper divat
hirdetés
Többnyire a nők igyekeznek odafigyelni a divatra, illetve arra, hogy mit is vesznek fel naponta, na meg, hogy milyen ruhákat vásárolnak meg. Szeretnek tehát mindig jól kinézni és valósággal rettegnek, hogy nehogy valamilyen több évtizedes, időt múlt ruhát kell magukra akasszanak. Pedig a régi divatirányzatok bizony jelen vannak napjainkban, sőt mondhatni, hogy valamilyen formában folyamatosan visszatérnek.
Nyilván nem pont ugyanaz, mint, ami évtizedekkel ezelőtt volt, viszont a stílusjegyek nagyon sok esetben lehetnek visszatérőek. Ennek a cikknek is ez az apropója, hiszen egy olyan stílust fogunk bemutatni, amely leginkább az 1920-as években volt felkapott, viszont még napjainkban is rendre találkozhatunk a stílus képviselőivel. Ez nem más, mint a flapper őrület.
hirdetés
A Cyberpress.hu cikkében találtunk értékes információkat a flapperrel kapcsolatban: „Valamiért az 1920-as évek Amerikájának flapper divatja nem tud kikopni az emlékezetekből. Ez több filmnek is köszönhető olyan klasszikusoknak, mint a Van, aki forrón szereti; Bonnie és Clyde vagy a Nagy Gatsby. Ez utóbbi – melyet 2013-ban újraforgattak Leonardo Dicaprio-val a főszerepben – ugyancsak ebben az időszakban játszódik. De mitől olyan népszerű ez a korszak?
A válasz az életstílusban keresendő. A nők kiléptek az ártatlan mivoltjukból, belevaló és érzékien csinosan jelentek meg, akár egyedül is. Az 1910-es évek zárt és konzervatív világát felváltotta a forró jazz, a rövid hullámos hajak, vérvörös rúzsok és rojtos miniruhák. A nyakba, hosszan, érzékien lecsüngő gyöngysorok kerültek és a táncparketten mindenki Charleston-t járt. A szesztilalom önmagában is izgalmas időszaka Amerikának, nem beszélve a bűnözők királyáról Al Capone (a Sebhelyesarcú)-ról. Színésznők között szinte pillanatok alatt világhírű lett Clara Bow, akinek az egész flapper stílust és megjelenést köszönhetjük. Filmjei közül kiemelkedik az IT , amelyből konkrétan megérhetjük az egész divat lényegét. Clara hihetetlen népszerűsége odáig terjedt, hogy rajzfilmfigurát is készítettek róla: Betty Boop-ot.”
Lényegében tehát a legfontosabb eleme, hogy akkoriban már nem voltak megkötve a kezek, már nem kellett görcsösen megfelelni a társadalmi normáknak, egyszerre csak szabad volt megtenni olyan dolgokat, amelyet előtte nem. Ez nagy mértékben szerepet játszott a stílus elterjedésében, hiszen nagyon sok esetben ellentéte az addig jól megszokott normáknak. A nők ugye előtte általában hosszú hajat viseltek, nem öltözködtek kirívóan és az ékszerek gyakori használata sem volt annyira jellemző. Ezzel gyakorlatilag gyökeresen szembemegy ez a stílus, hiszen jellemző a rövid vagy felkontyolt haj, illetve az ékszerek használata is.
Ugyancsak a cyberpress.hu írja, hogy bizony a sztárok között a mai napig is él ez a stílusirányzat: „Na de térjünk vissza 2014/15-be mert bizony most is nagy hatással van világhírű színésznők megjelenésére és nemcsak jelmezbálba veszik fel csini flapper öltözéküket, hanem különféle rendezvényekre, ahol fotósok hada várja őket. S persze joggal kérdezhetik tőlük, hogy miért választották pont ezt a ruhát, frizurát vagy kiegészítőket. De ahány celeb, annyi válasz létezik. Nyugodtan lehetne azt mondani, hogy lassan 100 éve jelen van ez a divat. S nem is tévednének. A vintage menőnek számít bármiről is legyen szó: lakásdíszektől a megjelenésig.”
Csak, hogy pár sztár nevét említsük, nemrégiben láthattuk flapper stílusban Katy Perry-t, Vanessa Hudgens-t, Audrey Tautou-t, Emma Stone-t vagy éppen Taylor Swift-et.