Tudj meg mindent Borbély Orsiról és a menyasszonyi ruha divatjáról!
hirdetés
Borbély Orsi egy hazai divattervező, mégpedig nem is akármilyen, hiszen a Variage szalon tulajdonosa is egyben. A szakterületét tekintve, már, ha lehet így fogalmazni, akkor az a menyasszonyi ruha divat. Hazánkban sem mennek ám akármilyen ruhákban férjhez a nők, ezen a téren is igyekszünk követni a divatot.
A fashiontime.hu készített vele inerjút, ebből válogattuk ki a legjobb részeket.
hirdetés
„ Gondolom már ezerszer hallottad a kérdést, de mégis oly izgató: hogy lettél divattervező?
Kisiskolás koromban kezdtem el érdeklődni a divat iránt, akkor az iskolapadban ülve egy-egy unalmas tanórát rajzolással töltöttem. Rajzoltam mindent, kalapot, kiegészítőket, meg hölgyeket ruhában… Később aztán tudatosan választottam iskolát. A ruhaipari szakközépiskolában megismerkedtem a divatszakma gyakorlati oldalával, majd a Könnyűipari Műszaki Főiskolára mentem, ahol tervező-modellező szakon végeztem.
Végül a menyasszonyi- és alkalmi ruhák tervezése mellett döntöttél. Miért?
Hosszú út vezetett idáig. Sok mindent kipróbáltam, sokat tanultam az életben. Az első munkahelyem az Art modell volt, ahol a kivitelezéssel foglalkoztam. Ezen belül is az alkalmi extravagáns vonallal kerültem közelebbi kapcsolatba, ahol minden elképzelést megpróbáltam megvalósítani. Később dolgoztam Frank Adél mellett is, akinek Pesten az asszisztense voltam. Persze igazán sehol sem tudtam úgy tervezni, ahogy szerettem volna. Egy idő után úgy döntöttem, hogy eleget tanultam és eleget láttam, ezért önálló úton indultam el, ahol megvalósíthattam magam. Eleinte sokat fontolgattam, hogy milyen irányvonalat válasszak. Gondolkoztam fitness-ruhákban, fehérneműben, de végül azért választottam a menyasszonyi ruhák tervezését, mert ez az a terület, ahol igazán alkotni lehet.
A nem könnyű hazai viszonyok mellett mégis tért szereztél a divatszakmában. Most épp min dolgozol?
Jelenleg egy kis pihenőt tartok. Itthon vagyok a kisfiammal és babázom.
A menyasszonyi ruhák megtervezésénél milyen szempontokat kell figyelembe venned?
Az első „korlát” anyagi jelleg. Nem mindegy, hogy ki milyen anyagot szeretne, és hogy mennyit szán a dologra, mert ennek függvényében engedhetem szabadra a fantáziámat. A másik a testalkat. Ha valakinek különlegesebb a testalkata azt figyelembe kell venni. Volt olyan, amikor valaki úgy jött oda hozzám, hogy egy pici púp volt a hátán. Ebben az esetben nem használhattam lágy esésű anyagot. Ilyenkor egy nagyobb tartással rendelkezőt kellett alkalmaznom. Természetesen az anyag fajtája függ a fazontól is. A klasszikusoknál mást kell használni, mint a modernebb fazonoknál, ahol a szinte papírszerű anyagok is megengedettek. A színeknél viszont bármi lehetséges, amit elképzelnek. Csináltam már zöld fátylat vagy narancssárga menyasszonyi ruhát.
Milyen a viszonyod a „modelljeiddel”, akikre tervezel?
Ez egy összetett kérdés. A kapcsolatunk elsősorban egy kölcsönös bizalomra épül. Meg kell bízniuk bennem, a szakmai hátteremben és ítélőkészségemben. El kell hinniük hogy, amit készíteni fogok, vagy ajánlok az tényleg jól fog nekik állni. A ruháim egy különleges napra készülnek, nem kis pénzből, ezért mindig többször találkozunk, beszélgetünk. Igazából egy belsőséges viszony alakul ki köztünk… A második találkozás alkalmával mindig sokkal okosabb vagyok, mint először, mert nem elég meglátni egy testalkatot, hanem ahhoz egy pár dolgot tudnom kell a leendő menyasszonyról. Nem mindegy, hogy milyen stílusban, ruhában képzelem el. De sokszor jönnek kész ötlettel. Ilyenkor, ha úgy gondolom, hogy valami nem előnyös, akkor azt természetesen megmondom."