Idén 80 éves lenne a divat egyik atyja
hirdetés
A divat nagy úr! Nőnek és férfinak egyaránt. Kevesen tudják azonban, hogy az egyik leg nevesebb divatikon idén lenne 80 éves és rövid ideig Christian Dior mellett, és keze alatt is dolgozott. Ő nem más, mint a páratlan fantáziával megáldott Yves Saint-Laurent!
Yves Henri Donat Mathieu-Saint-Laurent néven született, Oran városában, 1936. augusztus 1. 71 évesen halt meg Párizsban, 2008. június 1-én. Saint-Laurent francia divattervező, 2002-es visszavonulásáig az haute couture és a prêt-à-porter területén dolgozott. Nevét viseli az általa alapított divatház is, ami ma is töretlen sikereket ér el a divatiparban.
hirdetés
Yves Saint Laurent-t a XX. század egyik legzseniálisabb divattervezőjének tartják, aki gyakran merész kreációival új irányt adott a divatvilágának. Saint-Laurent algériai francia családba született, születésekor Algéria még Franciaország közvetlen része, majd tengerentúli megyéje volt, apja egy biztosítótársaság vezető tisztviselője volt. Mind apai, mind anyai nagyszülei Elzászból menekültek a porosz–francia háború elől Észak-Afrikába. A helyi gimnázium egy diákelőadása alkalmával lobbant szerelemre a jelmeztervezés iránt, ekkor tizenegy éves volt. A divatvilág iránti ébredő vonzalma egyidejűleg menekülést is jelentett diáktársai gúnyolódása elől, akik a feminin kisfiúban állandó céltáblára leltek és folyton gúnyolták kevésbé férfias vonásai és természete miatt. Tizenhét évesen, 1953-ban költözött Párizsba, itt az haute couture szakmai kamara divatiskolájában a Chambre Syndicale de la Haute Couture-ban tanult. Képzése idején már versenyt nyert az IWS (Nemzetközi Gyapjútitkárság) pályázatán egy koktélruha tervével. Divatrajzai megjelentek a híres Vogue magazinban, ekkor figyelt fel rá, az akkor már világhírű ChristianDior, akinek a Vogue főszerkesztője ajánlotta figyelmébe az ifjú tehetésget. Dior nem tanakodott sokat, mi legyen a fiú sorsa, alkalmazta divatházában és Saint Laurent, Christian Dior haláláig, ami 1957-ben következett be, vele is dolgozott. Dior imádta ezt a nagy tehetséget, sőt mi több 21 évesen már művészeti vezetővé tette. Ennek azonban egy egyáltalán nem titkol célja is volt, hiszen a Dior cég nem a csillogó éveket élte, és a fiatalember személyétől azt remélték, hogy megmenti a válságba került céget a csődtől.
Első Diornál készített kollekciója a Ligne Trapèze világsikert aratott, megszabadította a ruhákat a vattatömésektől és a merevítőktől, természetes vonalú ruhákat készített. 1960-ban katonai szolgálatra, szülőföldjére, Algériába hívták be, itt ekkor már évek óta polgárháború tombolt, de pár nap alatt idegösszeomlással zárt intézetbe került, ahol elektrosokk-terápiával és drogokkal kezelték, ennek következtében drogfüggő lett, így állását is elvesztette a Dior- háznál.
1961-től a Bergé-divatház alkalmazta, érdekesség, hogy a tulajdonos egyidejűleg Saint-Laurent élettársa volt, illetőleg már saját neve alatt is készített kollekciókat. Kísérletező hajlamára jellemző, hogy a korábban munkaruházatként ismert overallt a divatbemutatók szintjére emelte, egy 1975-ös bemutatója alkalmával, és a siker nem is maradt el. Bizonyos tervezései botrányosra sikerültek a ’60-as években. Például ő készített elsőként átlátszó anyagból ruhákat, és a farmer anyagot is ő kezdte használni a divat iparban. Yves Saint-Laurent-divatház olyan trendeket követett, sőt nem ritkán ezek úttörőjévé is vált, mint a Beatnik-Look, a tweedöltönyök, szűk nadrágok és szűk, combközépig érő csizmák, illetve 1966-ban a klasszikussá vált női nadrágkosztüm. Ugyanebben az évben nyitotta első, saját márkanevű prêt-à-porter-üzletét Párizsban, és az YSL-logó megkezdte nemzetközi diadalútját. Ekkoriban már sztárok is hordják ruháit, mint Catherine Deneuve. Az aktív tervezéstől 2002-ben visszavonult, és így élt 2008-ban bekövetkezett haláláig!
Képek: luxuryhighheel.com