A csodálatos selyem is örökérvényű a divatban
hirdetés
Különleges szálai egészséget és szépséget rejtenek. A kínaiak úgy tartották) hogy a selyem a szövetek királynője, és szigorúan őrizték előállításának titkát.
A selyemből több ezer éve készítenek ruhákat, sőt az ősi kultúrákban még könyveket is írtak rá. Az ázsiai országokban nemcsak viselték, hanem fizetőeszközként is használták. Mivel a kínaiak tudatában voltak a gyönyörű kelme értékének, halállal büntették azt, aki megpróbált petéket, gubókat vagy hernyókat kicsempészni az országból. Végül két szerzetesnek mégiscsak sikerült a vándorbotjuk belsejébe rejtve petéket szállítani Bizáncba. Az arabok, miután megszerezték a selyemkészítés titkát, eljuttatták Afrikába, Hispániába és Szicíliába is. A középkorban Itália lett az európai selyemkészítés központja.
hirdetés
Az Ősi kínai legenda szerint Huang császár felesége véletlenül fedezte föl a selymet. A császárné épp a teáját kortyolgatta a palota kertjében, egy eperfa árnyékában, amikor egy selyemhernyógubó pottyant. a csészéjébe. A meleg teában a gubó szétnyílt, és szálaira bomlott. A császárné szinte azonnal a fényes fonal rabjává vált. Selyemhernyó-tenyészetet alapított, és kitalálta a kelnie előállításához szükséges orsót és szövőszéket. Később a kínaiak már kereskedtek is vele, innen kapta a nevét a selyemútként ismert ázsiai kereskedelmi útvonal.
Mindenféle búra-bajra
A selymet ugyan elsősorban szebbnél szebb ruhák alapanyagaként ismerjük, de nem árt tisztában fennünk azzal sem, hogy összetételének köszönhetően páratlan gyógyerővel rendelkezik. Az orvostudomány régóta alkalmazza bőrpótlásra, orvosi varratok készítésére. Mindez nem véletlen, hiszen teljesen természetes, szennyezőanyagoktól mentes, egyedülálló tulajdonságai miatt semmilyen más anyaghoz nem hasonlítható textil
A selymet elsősorban fehérje rostok alkotják. Molekuláris szerkezete a kollagénhez áll a legközelebb, amelyből bőrünk szövetei is felépülnek. Emellett olyan különleges aminosav-tartalommal is rendelkezik, amely nagyon hasonlít az emberi bőrben levő aminosavakhoz. Kutatások bebizonyították, hogy képes elősegíteni a bőr anyagcseréjét, amitől az puha és bársonyos lesz. Semleges és nyugtató hatású, ezért viselése kimondottan jó hatással lehet az ekcémára, az allergiás bőrbetegségekre, a hámsérülésekre és az égési sebekre. Aki rendszeresen visel selyemruhát, annak a bőre láthatóan feszesebbé és egészségesebbé válik, Rendkívüli légáteresztő képessége miatt testünk nem fülled be alatta, Baktériumok, gombák és atkák nem tudnak megtelepedni rajta, ezért kifejezetten ajánlják allergiásoknak és asztmásoknak. Nyári melegben, erősen fűtött helyiségekben tökéletes viselet, mert azonnal leadja magából a felszívott nedvességet, így segítve testünk szellőzését.
Édes álmot hoz
A selyemnek fantasztikus a hőszigetelő és nedvszívó képessége. Szálainak üreges szerkezetében rengeteg levegő található, ami megakadályozza, hogy a test veszítsen a melegéből, viszont elnyeli a párát.A selyemből készült ágynemű éjszaka magába szívja testünk nedvességét Nem izzadunk meg. de nem is fázunk, természetgyógyászati megfigyelések szerint periig nyugodtabban, mélyebben alszunk alatta. Változó korban lévő, hőhullámokkal küzdő nőknek különösen ajánlják. Mivel állandó hőmérsékleten tartja szervezetünket, jelentős szerepet kap a vérkeringés szabályozásában, es segít a reumás fájdalmakkal küzdőknek elkerülni a reggeli ízületi merevséget.
A selyem pozitívan hat a lelkünkre is. Ázsiában ősi szokás szerint ebbe a finom textilbe bugyolálják az újszülötteket, így biztosítva, hogy kellemes érezzék magukat, és nyugodtan aludjanak.
Forrás: wikipedia
Képek: marquisoffashion.com, tigram.net