Kiment a divatból a cigizés?
hirdetés
Zorán melankolikus dalában így énekel: „A csikket oly nehéz volt elengednem../ És milyen igazT a dohányzásról valóban nem könnyű leszokni. Pedig káros következményeivel ma már mindenki tisztában van. Nemcsak fizikai és lelki függőséget okoz, hiszen a nikotin és a dohányhoz kevert adalékok meddőséghez, potenciazavarokhoz, korai menopauzához, az immunrendszer gyengüléséhez, a bőr idő előtti öregedéséhez, valamint vérnyomásproblémákhoz, sőt halálos kimenetelű betegségekhez - szívpanaszokhoz, tüdőrákhoz - is vezethetnek.
A legtöbben a környezet, a barátok hatására főleg a szociális összetartozás miatt kezdenek el dohányozni. Sokan státuszszimbólumnak tartják, stresszoldónak vélik, unaloműzésre használják. A lejtőn azonban nehéz megállni, kocadohányosból szinte észrevétlenül válhatunk a kényszeres pótcselekvés rabjává. A legjobb persze az lenne, ha nem szoknánk rá, mert a leszokáshoz tudatos, erős elhatározás, önfegyelem szükséges. Talán ez a magyarázata annak, hogy sokan hasznának hozzá különböző pótszereket. Mamár széles körben elérhető a nikotin mentes elektromos cigaretta és a gyögynövényes - mentás, medvecukros, citromfüves, fahéjas, vörös lóherés - cigaretta is. Ezek dohányt és nikotint nem tartalmaznak ugyan, de a füstjükben a papír égéséből származó kátrány és szénmonoxid található.
hirdetés
Az első lépésben figyeljük meg, hogy milyen helyzetekben nyúlunk automatikusan cigaretta után! Próbáljuk meg ezeket elkerülni, ám ha ez lehetetlen, akkor tudatosan mondjunk nemet a kísértésre! Sokat segít, ha találunk magunknak valamilyen új hobbit, amely eltereli a figyelmünket. A rendszeres edzés, a szabadban végzett testmozgás - például futás, úszás, kirándulás - jelentősen csökkenti a dohányzás iránti vágyakozást, sőt lehetetlenné teszi, hogy közben rágyújtsunk. A támogató családi, baráti vagy munkahelyi közösség azzal is motiválhatja a leszokni vágyót, ha huzamosabb ideig, de legalább egy hónapig begyűjtik a cigarettára szánt pénzt. A hónap végén a (volt) dohányos visszakapja az összeget. Sokaknak erőt adhat az, ha az utolsó szál vagy doboz cigarettát ünnepélyesen lakat alá teszik.
A nikotinpótiás
A függőséget okozó nikotinról történő fokozatos leszokásban segíthetnek az alacsony nikotintartalmú szerek, mint például a rágógumi, a nyelv alá helyezhető tabletta, a tapasz vagy egy erre a célra szerkesztett inhalálókészülék is. A nikotin mérgezés veszélyét szem előtt tartva ezek kombinatív hatnak, de kizárólag felnőttek használhatják őket, és ők is csak előírásszerűen. Általában 3 hónapos, kúraszerű alkalmazásuk javasolt. A nikotinos rágót különösen óvatosan, csak az ajánlott módon szabad alkalmazni, nehogy egyszerre túl sok nikotin kerüljön a vérkeringésbe. Sokan egyáltalán nem szeretik az izét, szerintük egy W sima rágógumi vagy C-vitaminos, eukaliptuszos cukorka el szopogatása ugyanúgy elterelheti a figyelmüket a rágyújtásról. Alkalmi dohányosoknál különösen jól működik ez a metódus.
A nikotintapaszok nikotintartalma változó, de használójukkal fokozatosan csökkenthető a nikotinéhség. A naponta cserélendő, mindig más helyre ragasztandó tapaszból egyenletesen, de egyre alacsonyabb mennyiségben jut a véráramba a nikotin, miközben a szervezet mentesül a dohánytüstből származó egyéb káros anyagoktól. Elsősorban szívbetegeknek javasolt, illetve azoknak, akiknél az elhatározás kevésnek bizonyult a leszokáshoz. Mellékhatásként alvászavarokat okozhat. Az inhaláló emlékeztet legjobban a cigarettázásra. mivel a belélegzett levegő tartalmazza a nikotint, amely nagyon gyorsan eljut az agyba. Erőssége egyéni igény szerint választható.
Forrás: wikipedia
Kép: wallpoper.com