A belváros az belváros - De vajon megéri-e ingatlanba fektetni?
hirdetés
A terület specialistái szerint a budapesti, belvárosi ingatlanpiac hasonló, felfelé ívelő tendenciát mutat, mint ahogyan az a 2014-es évben történt, amely a 2008-as gazdasági világválság után egy nagyon fontos mérföldkő volt a hazai ingatlanpiacon.
A Central Home elemzése azt mutatja, hogy aki most lép be a piacra, az megelőzi a komolyabb áremelkedést, bármikor is jöjjön az, mert számottevő árcsökkenés a belvárosban egészen biztosan nem várható. Ezt támasztja alá az a tény, hogy még a tavalyi évben és 2021 első felében sem történt valódi árzuhanás, és amint az élet még inkább normalizálódik, az árak ismét emelkedni fognak.
hirdetés
Egy téma, amely újra és újra aktuális lesz, időről időre visszatér: megéri-e úgy általában vagy éppen céltudatosan Budapest belvárosában ingatlanbefektetéseket eszközölni. A legtöbb ember számára nem egyértelmű és egyáltalán nem is egyszerű a kérdés, hogy a jelenlegi helyzetben, a jelenlegi árak mellett is érdemes-e befektetni? Természetesen a befektetések világa sosem egyszerű, ebben a szegmensben pedig törvényszerű velejárója az a félelem, hogy a már túlárazottnak tűnő piacon magas a befektetési kockázat.
Az utóbbi másfél évben, a járványhelyzet és az azt követő gazdasági válság idején bebizonyosodott az, hogy ezek a történések sokkal kisebb hatással voltak az ingatlanérték mozgásaira, mint amit a szakértők korábban jósoltak és véltek.
„Úgy gondolom, kijelenthetjük, hogy a piac mostanra megtanult a válsággal együtt élni és haladni” - mondja Ben-Ezra Orran, a Central Home szakértője. -„A belvárosnál ez kicsit kisebb mértékben volt igaz, hiszen a külföldi befektetők nem tudtak a korábbi ütemben és létszámban érkezni a fővárosba, így azért számos befektetési célzatú belvárosi tranzakció hiúsult meg, maradt el. Jelenleg a belvárosi ingatlanpiac alacsonyabb volumennel működik mint 2019-ben, amikor rekordokat döntögettek a négyzetméterárak.”
A szakértő úgy véli, hogy rövidtávon lehetséges, hogy az ingatlanárakban egyelőre drasztikus mozgást nem fogunk tapasztalni. Amikor viszont a turizmus és az utazási korlátok teljes mértékben meg fognak szűnni, vagy lényegesen leegyszerűsödnek, akkor kereslet-nyomást fogunk tapasztalni a belvárosi ingatlanpiacon és nagy valószínűséggel, úgy, mint a 2014-es évnél, amely fordulóév volt az ingatlanpiaci tranzakciós volumeneket tekintve a 2008-as gazdasági válság után, várhatóan hasonló mozgásokat fogunk látni a piacon.
„Van még egy fontos szegmens a piacon” - folytatja Ben-Ezra Orran. -„Az újépítésű ingatlanoknál az elmúlt időszakban építőanyag beszerzési árak és munkaerőhiány okoztak folyamatos nyomást, így nem véletlen, hogy azon a piacon folyamatos ingatlanár emelkedést tapasztalunk. A következő pár évre vonatkozóan azt prognosztizáljuk, hogy ez a nyomás továbbra is meg fog maradni és emelkedő tendenciát fogunk látni, tapasztalni az újépítésű ingatlanok árainál. Így igazából kijelenthetjük, hogy a belvárosi ingatlanok értékállóság, továbbadhatóság szempontjából továbbra is kifejezetten jó befektetési formák maradnak, hiszen az elmúlt időszak tapasztalatai is ezt erősítették meg.”
Forrás: Arterego