Hiedelmek, szokások újév első napján
hirdetés
A január 1-i évkezdés szokását a rómaiaktól örököltük. A hagyomány szerint a Numa királynak, Romulus utódjának tulajdonított naptárreform óta lett a téli napfordulót követő Januarius az év első hónapja. A valóságban ez nem történhetett egyik napról a másikra. Ténylegesen Julius Caesar naptárreformjval (i.e. 46) került a római újév véglegesen január 1-jére.
Az újévi szokások az idők folyamán nem változtak: még mindig úgy tartják, hogy az év első napja döntő szerepet játszik abban, milyen szerencsénk lesz az új évben. Az újév első napjára is van bőven szokás és hiedelem, gyűjtöttem nektek pár érdekeset:
hirdetés
- Kezdjük az újévet köszöntőkkel: ha elsőként nő érkezik a házadba, szerencsétlenséget okoz egész évre! Én mindig kiszólok, ha eszelősnek gondolnak is, hogy a férfi jöjjön be előbb, mert egyik évben erre nem figyeltem oda, s valóban még aznap sorozatos balszerencse ért. Eltörtem például ajándékba kapott méregdrága parfümjét.
- Semmit ne vigyünk ki a házból! A hagyomány szerint "elszáll a tehén haszna", ám ha nincs tehetnünk, akkor is "elszáll a hasznunk". Tehát ezen a napon nem szabad sem kölcsönadni, sem kölcsönvenni semmit.
- Együnk sok lencsét, és így az év során soha nem ürül ki a pénztárcánk!. A lencsét mifelénk sokan szemesbabbal helyettesítik, mivel azt sokkal jobban szeretik.
- Ne veszekedjünk ezen a napon, mert különben az egész évet veszekedéssel fogjuk tölteni!
- Korán reggel mosakodjunk friss vízben, hogy egészségesek maradjunk és szerencsések legyünk! "Aki reggel a kútról elsőnek meri vizet, elviszi az aranyvizet, és egész évben szerencsés lesz." Régebben Egyes vidékeken a mosdóvízbe egy piros almát is tettek, ami szintén az egészség jelképe.
- Régen fokhagyma kalendáriumot is készítettek az időjárás megismeréséhez. 12 fokhagymába sót tettek, mindegyik hagyma egy-egy hónap megfelelője volt. Ha a hagyma reggelre átnedvesedett, arra a hónapra sok esőt/havat vártak.
- Manapság inkább kisebb falvakban hagyomány még, hogy a gyerekek felkeresik a házakat és újévi köszöntőt mondanak. A jókívánság versek sokszínűek, mégis rendkívül egyszerűek, és céltudatos kívánalmakat fogalmaznak meg. A kimondott szó varázserejébe vetett hit az alapja a köszöntés szokásának.
- A jósok szerint, ha újév reggelén csípős, hideg szél fúj, hosszú lesz a tél és kemény.
- Ha ezen a napon férfi hal meg, bő lesz a mák termés, ha nő hal meg, kevés lesz a méz.
- Ha pedig január első napján napsütéses az idő, jó lesz az idei dinnyetermés.
- Az újév napján végzett cselekvések egész évben ismétlődni fognak. Ezért is volt az, hogy az emberek igyekeztek ilyenkor kellemes dolgot cselekedni, tartózkodtak a veszekedéstől és nem is feküdtek le napközben, nehogy betegesek legyenek.
Nálatok milyen hiedelmek, szokások vannak újév első napján?