6 érdekes tény az álmokról
hirdetés
Álmai mindenkinek vannak, mégis nagyon keveset tudunk róluk. A jelenség, és a jelentések mögött rengeteg misztikum van, de ezek mellett kétségkívül érdemes tudományos szempontból is megvizsgálni az álmainkat ahelyett, hogy kizárólag az álomfejtőkre koncentrálunk.
Ilyen, kísérletek és kutatások eredményei alapján felállított elméletek például:
hirdetés
Ha álmodsz, könnyebben tanulsz. Ha vizsgára készülsz, nyelvet tanulsz, vagy más tanfolyamra tanulsz, jobban teszed, ha időben lefekszel, ahelyett, hogy plusz egy órát a könyvek fölött roskadj. A Harvard egyetem kutatói szerint az álmok nem csak a problémamegoldásban segítenek, hanem tanulni is.
A nőknek is lehet orgazmusuk álmukban, ráadásul ehhez nem feltétlenül kell erotikusat álmodni. A férfiaknak, mint ismeretes, a REM fázisban erekciójuk van, de ugyanúgy a nők nemi szerve is izgalomba kerül az alvás ezen szakaszában.
A felmérések szerint a leggyakrabban arról álmodunk, hogy a párunk megcsal minket. Ez sokszor rémálomként, visszatérően kísérti az embereket, és leginkább a félelmeket tükrözi. Az ember ugyanis természetétől adódóan társas lény, és tudat alatt attól rettegünk, hogy egyedül maradunk. Az álom ennek az univerzális félelemnek a kifejeződése.
Egy éjszaka alatt több, akár egy tucat álmod is lehet. Az alvás minden 90 percében álmodunk, reggelre viszont ezt elfelejtjük. Külön érdekesség, hogy az első, az éjszaka elején érkező álom nagyjából csupán 5 perces, majd a hosszuk folyamatosan nő. Közvetlen ébredés előtt így az álom akár 45 perces, vagy egy órás is lehet.
Ébren is álmodhatunk. Talán a meditációhoz hasonlítható a dolog, ugyanis egy nyugodt, csendes helyre van szükséged hozzá, és egy szép, kellemes álom emlékére. Ha megfelelőképpen ellazulsz, és elő tudod hívni az álmot, amire emlékszel, akkor ébren is sikerülhet tovább álmodni azt, legalábbis a szakértők szerint.
Mindannyiunkkal megtörtént már az, hogy szerettünk volna ébredés után továbbálmodni egy bizonyos álmot. Nos, a szakértők szerint erre is létezik trükk. Ébredés után ugyanis, ha rögtön megmozdulunk, azzal kiszakítjuk magunkat az álomból, de ha teljesen mozdulatlanok tudunk maradni az után, hogy felébredtünk, akkor van esélye annak, hogy visszaszenderedünk, és ott folytatódik a történet, ahol abbamaradt… Egy próbát megér!