Tudtad, hogy a körmeinkhez is fűződnek babonák?
hirdetés
A magyarok körében régen a köröm nagy erejű mágikus eszköznek számított. Erről ma már kevesek rendelkeznek ismeretekkel, sőt a legtöbben még nem is hallottak róla. S ha űznek is körmökkel mágiát, inkább a szerelemért küzdő lányok és asszonyok teszik.
A legelső hiedelmet: hogy az emberek, ha levágják hajukat és körmüket, könnyen megbabonázhatók, nem mesélem el a gyermekeimnek, mert nagyon utálják a köröm- és a hajvágást is egyaránt, s még erre fognak hivatkozni.
hirdetés
Mágikus céllal eképpen használták a körmöket:
- A lányok a ruhájukba varrták annak a fiúnak a körmét, akivel udvaroltatni akartak maguknak. Hogy erre a darabra miként tettek szert, nem találtam bejegyzést.
- A faképnél hagyott lányok körmük egy darabjának elégetésével szorgoskodtak azon, hogy visszatérjen egykori párjuk.
- A menyasszony a középső ujjáról vágta le körmét és bedugta vőlegénye zsebébe az oltárnál. ezzel állítólag örökre hatalmába kerítette a férjét.
- A köröm levágása nem mindegy, mikor történt: például a péntek nem a megfelelő nap volt, mert az akkor levágott köröm fogfájást okozott. A szopós csecsemők körmét pedig csak lerágni volt ajánlatos, ha nem akarták, hogy felnőttként tolvaj váljék belőle.
- A halottak körmét viszont szigorúan kötelező volt levágni, különben magukkal vitték a szerencsét.
- A lábujjakról levágott, párosan elégetett körmök szerencsét jeleznek.
- Vetés után a gazda mutatóujja körmének levágásával és a vetés közepébe való behajításával riasztotta el a madarakat.
Körmeink árulkodnak egyéb jelként is: tükrözhetik egészségügyi állapotunkat például. Az egészséges ember körméről azt tartják, hogy sima, fényes, hajlékony, a holdja se nem túl kicsi, se nem túl nagy, követi az ujj vonalát és méretre hozzávetőlegesen fele akkora, mint a körömperc. A hosszú körmök sohasem jelentenek olyan testi erőt, mint a rövid, széles körmök. Ez nem is csoda, hiszen a magas rangú, nagyméltóságú emberek hosszúra növesztették körmüket, ezzel jelezve, hogy hozzájuk nem méltó az alantas, fizikai munka. S úgy gondolom, azok meg ma sem növesztenek hatalmas körmöket a nők körében, akik állandó fizikai, mondjuk kerti munkát végeznek. A tövig lerágott, rövid körmök aggódó embert jeleznek. A gumós körmök légúti hurutra vagy tüdőbajra utalnak. A hosszában recézett köröm anyagcserezavart jelez, a haránt recézett köröm pedig akut betegségre utal. A körömház fölött beszakadó bőrszálkák felfokozott nemi vágyat jelölnek. A körmön lévő fehér pontok, foltok gyengülő vitalitásról, romló idegállapotról árulkodnak.
Továbbá a babonások szerint a körmökön megjelenő fehér foltok alkalmasak az események előrejelzésére. Például, ha valakinek fehér foltos a körme, mindaddig szerencsétlen a szerelemben, amíg a foltok el nem tűnnek a körméről. Egyesek a körmön lévő fehér pöttyből jó időt, meleg nyarat jósolnak. Hogy ez utóbbi mennyira igaz, már csak jövőre tudjuk meg. Addig gyakoroljátok a körmös mágiákat, ha van köztük számotokra szímpatikus!