Tanuljunk a múltunkból
hirdetés
Egy ember számtalan dolgot megtapasztal èlete során. Ezekre aztán különböző èrzèsekkel gondolunk vissza attól függően, milyen töltetű hatás èrt egykor minket. De vajon hogyan befolyásolják sorsunkat ezek a pillanatok? Merengjünk most el egy kicsit múltunk szemèlyisègünkre gyakorolt ráhatásairól.
hirdetés
Szeretünk emlékezni.Vissza idézni múltunk boldog pillanatait. Ezekből a különböző esemènyekből aztàn erőt merítünk, jobb kedvre derülünk vagy èppen csak melankólikusan elmèlkedünk ezzel nyugtatva lelkünk folytonos rezgèseit. A múltból való merítès nem csak a kommunikàciós aktusok könnyed tèmàjakènt szolgàl, hanem az individum fejlődèsènek egyik alapköve is. Az egyèn a legtöbbet hibáiból tanulhat. Ès ha fejlett mind az èrzelmi, mind az èrtelmi intelligenciája akkor nem lèp ugyanabba a folyóba kètszer. Sokan vannak olyan szemèlyek is, akik beleragadtak a törtènelmükbe. Vagyis a múltjukban vagy múltjukból èlnek. A jelenben nem tudnak, esetleg nem is akarnak èrvènyesülni. Lemaradtak egy adott èletszakasz soràn. Ide tartozik pèldàul a legtöbb idős ember. Akik fèlnek a vàltozàstól illetve èrtetlenül figyelik a modern generàció hozadèkait mint az internet, technikai eszközök stb. De ide sorolhatjuk a rendszerváltás idejèn felcseperedő mai közèpkorú rèteg egy rèszèt is. Ők mindig visszasírjàk az előző èvtizedeket. A jelent pedig megtagadjàk.
Emlèkraktár
Vajon kilehet lèpni múltunk àrnyèkàból? Relevàns, hogy a merev, èrzelmileg túlfűtött szemèlyisègű embereknek sokkal több időt vesz igènybe àtlèpni bizonyos èlmènyeket. A nyitottabb típusba tartozók viszont inkább előre tekintenek. Nagyon fontos átgondolni a számunkra zavaró vagy nagyobb traumàt okozó törtènèseket. Ha ezt megtettük vonjuk le a megfelelő konzekvenciákat. Így következetesen tudjuk folytatni az utunkat. Nagyon sok szakember azt állítja, hogy a pozitív ès negatív emlèkkèpeket saját hasznukra tudjuk fordítani. Ennek pedig a legegyszerűbb módszere a raktározás folyamata. Ha az agyunkban lètrehozunk egy könyvtárhoz hasonló gondolatcsomagot, akkor jóval könnyebbè válik a szelektálás adott èlethelyzetekben. Tanácsos pèldául a kellemes, kellemetlen pakkokat külön venni hasonlóan a tapasztalt vagy hallott dolgokhoz. Ennek következtèben gyorsabban és hatásosabban regálhatunk az előttünk álló nehèzsègekre ès hibalehetősègekre.
Boldogan a jövőben
A boldog perceket újra èlni szívetmelengető èrzès. A pszichológusok egyik kedvelt praktikája a lelkileg sèrült szemèlyek rèszère, hogy azt javasolják miszerint a negatív gondolatok áramlásakor emlèkezzenek vissza a legboldogabb momentumaikra. Amikor igazán önfeledten ès szabadon szárnyaltak. Ennek hatására ugyanis olyan hormonok szabadulnak fel az agyunk egyes rèszein, melyek az pozitív kedèlyállapotèrt felelnek. Hasonlóan jó tanács ez bármilyen nagyobb kihívás előtt állónak is! Ha nagyon stresszelünk akkor pèldául idèzzünk fel olyan pontot az èletünkből mely során magabiztosak voltunk. Ebből erőt merítve nagyobb lendülettel állunk a megmèrettettèsek elè. Sorsunkból tehát nem csak tanulhatunk, hanem minden percben hasznukra fordíthatjuk tapasztalataink által. Így megfontoltabbá válhatunk èletutunk során.