Ismerd fel a haragod!
hirdetés
Azt mondják, aki képes feldühíteni téged, az képes irányítani is téged. Bizony, sok igazság van ebben! Ha mindig engedsz ugyanis a harag szeszélyeinek, akkor az értékes energiáid olyan harcokra pazarolod el, amelyeket a valóságban nem is kellene megvívnod, ahelyett, hogy az energiáid a változásra összpontosítanád.
Híresen forrófejű vagy? Ami a szíveden, az a szádon? Nos, ha a válaszod igen, akkor mindenképpen olvass tovább, hiszen ez azt jelentheti, hogy a harag gyakran eluralkodhat rajtad, ami rendkívül kínos szituációkhoz, vagy akár katasztrofális eredményekhez is vezethet.
hirdetés
Az érzelmi reakciók visszafogásához az első és legfontosabb, hogy megtanuld felismerni a haragod. Ülj le egy csendes helyen, maradj kettesben az érzelmeiddel, és ismerd meg őket! Tudnod kell felismerni a figyelmeztető jeleket, a lassan kibontakozókat épp úgy, mint a gyors fellángolásokat, és a düh utóhatásait egyaránt.
Ha kellő időt szánsz a harag felismerésére, akkor máris megteszed az első lépést az érzelmi állapotod feletti uralom visszaszerzéséhez.
Fizikai tünetek
Fontos felismerni, hogy a harag először fizikai tünetek formájában jelentkezik. Vannak, akik úgy érzik, hogy az arcuk lángba borul, vagy a szívük zakatol, míg mások izzadó tenyereket vagy összeszorított állkapcsot tapasztalnak. Egyéb fizikai tünetek lehetnek még a remegés, a szédülés vagy a feszítő fejfájás, amely migrént válthat ki.
Ezek a fizikai tünetek kulcsfontosságúak a harag kezelésében, mivel léteznek olyan lépések, amelyek segíthetnek ellensúlyozni a testben bekövetkező fiziológiai változásokat. Ha például összeszorítod az állkapcsod, akkor amint észreveszed, hogy ez megtörténik, tudatosan nyisd ki vagy gyakorolj valamilyen relaxációs technikát. Ez segíthet elhatárolódni a haraghormonok áradatától, és megakadályozza, hogy elárasszák a tested, így a hirtelen érzelmek helyett logikusan és ésszerűen cselekedhetsz.
Érzelmi jelek
A harc vagy a menekülés nem csak rémisztő helyzetekre való; ez az elmélet a haragra is vonatkozik. Konfrontatív személy, aki semmit sem tud elengedni? Esetleg rögtön menekülőre fogod, ha valamivel nem értesz egyet? A fizikai tünetekhez hasonlóan a természetes hajlamok megértése is segít abban, hogy kilépj a haragból abban a pillanatban, ahogy felfedezed a jeleit magadon!
Még a menekülésnél és a szembeszállásnál is sokkal hatásosabb ugyanis, ha megérted, hogyan dolgozik benned a harag! Agresszívnek és szókimondónak érzed magad, vagy bűntudatot, szégyent, esetleg depressziót okoz neked? A haraggal kapcsolatos érzelmek megértése az egyik kulcs, amely megnyitja az ajtót az önuralom felé.
Lényegében ugyanis a harag egy ellenőrizetlen érzelmi reakció, amely a pillanat hevében elhamarkodott döntéseket hozhat. Ha időt szánsz arra, hogy megtanuld felismerni, hogyan éled meg a haragot, akkor sokkal jobban uralhatod az érzelmi reakcióid.
Forrás: EZO.TV