Meditáció – A mantrák ereje
hirdetés
A mantrák olyan szótagok, szavak vagy mondatok, amelyek folyamatos ismételgetésével speciális lelki hatásokat válthatunk ki. Többek között saját magunk „pozitív programozására” használhatjuk őket. Valójában vallásos szöveg, fohász, varázsige, vallásos misztikus mondat, ill. költemény, amely a védikus hagyományra volt jellemző.
A mantrákat hagyományosan az indiai jógik alkalmazták a meditáció eszközeként. A „mantra” kifejezés két tagból áll: a „man” = gondolkozni és a tra = védelem szavakból. Összeolvasva ezek jelentése: a gondolkodás eszköze vagy védő gondolatok. A mantrázás az idegrendszerünkre hat, a tudatalattinkat befolyásolhatjuk általa. Vannak mantrák, amelyek a jól bevált, ősi tapasztalatokra épülnek – ilyenek például a csakrákhoz tartozó mantrák. Ezekkel a rövid szótag-mantrákkal az energiaközpontokra lehet hatni.
hirdetés
Bár nem tudatosan, a beszéd, a hétköznapi kommunikáció során mindenki folyamatosan alkalmaz mantrákat, vagyis ismételgetett hangsorokat. A saját kommunikációnkban nehezebben vesszük észre ezeket az öntudatlan berögződéseket. Másokat hallgatva viszont már jóval szembetűnőbb, melyek azok a szavak és kifejezések, amelyeket az illető gyakran ismétel.
A gyakori szóismétlések tehát mantraként működnek. Fontos ezért odafigyelnünk a beszédünkre: olyan ez, mintha automatikus programozást végeznénk magunkon. Ahogyan bármilyen dicsérő szó vagy mondat alkalmazható „pozitív programozásra”, megfordítva is igaz, hogy amikor sokszor szinte töltelékszóként mondunk negatív ítéleteket, azzal elsősorban magunkra leszünk negatív hatással.
Aki elkezd tudatosan odafigyelni gondolataira és szavaira, látni fogja, hogy már csupán a megfelelő kifejezés vagy mondat ismételgetése is milyen sokat segíthet céljai elérésében. Az összpontosítás és a meditáció pedig még tovább fokozhatja ennek az egyszerű technikának a hatását.A mantrák ereje
A hétköznapok mantrái
Párkapcsolati probléma esetén: Megtalálom életem párját. A partnerem szeret, és én is szeretem őt.
Egészségügyi probléma esetén: A fizikai fájdalom megszűnik. Megtalálom azt a módszert, amely elősegíti a gyógyulásomat.
Bármilyen pozitív töltetű hangsort lehet mantraként használni, nem kell a példában megadott mondatokhoz ragaszkodnunk. Naponta többször ismételgessük ezeket, nagyjából ahhoz hasonlóan, mintha imádkoznánk. A tudatalattinkra gyakorolt hatás nem marad el, és meglátjuk, hamarosan beindul a pozitív változás!
A legismertebb mantraként használt szótag az om vagy aum, míg a legismertebb mantrák a Haré Krisna mantra, amely a hívők szerint megtisztítja a szívüket a negatív érzelmektől. Az Om mani padme hum, a Gájatri-mantra, illetve a Szarvesam szvasztir bhavatu, az úgynevezett békemantra.
A mantrákhoz kapcsolódó terminusok:
bídzsa – Amikor a mantra egy szó, vagy egy mantra-mag, mint például az om (aum) szótag.
dzsapá – Többszöri, alig hallható ismétlés, amely egy nagyon komoly meditációt jelent.
szádhuk – Olyan szent személyek, akik naponta több mint 100 000-szer ismétlik el Isten neveit.
A mantrákról szóló különböző elképzelések
Egyes nyugati elképzelések az imával is összekapcsolják, és a keresztény vallásban ugyanúgy, mint például a buddhizmusban is a felsőbb erőkkel való kapcsolatba lépéshez szükséges fohászként értelmezik. Valójában a mantra ritmusos ismételgetése hat az emberre, míg a kereszténységben az ima nem ezt szolgálja.
A saiviták az "Om Namah Sivája" mantrát éneklik. Egy másik híres mantra a "Srí Rám, Dzsaja Rám, Dzsaja Dzsaja Rám; Srí Rám, Dzsaja Rám, Dzsaja Dzsaja Rám".)
A Gájatri Mantrát a brahmanák citálják azután, hogy azt a lelki tanítómestertől egy lelki avatás során megkapták. Ez utóbbi feltétel elengedhetetlen ahhoz, hogy a mantra megtegye hatását.)