Levendula a kertünkben
hirdetés
A levendula nemcsak gyönyörű dísze a kertnek vagy az erkélynek, de főzhetünk, süthetünk és szépülhetünk is vele, ráadásul termesztése sem igényel különösebb rutint, bárki egyszerűen elboldogul vele.
A levendulának több fajtája is van, az angol és a francia a legelterjedtebb mind termesztés, mind felhasználás szempontjából. A francia levendulát tartják a legerősebb aromájúnak, más néven orvosi levendulaként is ismerik. Tihanyban is ez a fajta honos, alapvetően mediterrán növény, de a mi éghajlatunkon még bőven elbírja a teleket, ezért télen is nyugodtan kint maradhat a szabadban. Egyetlen levendulabokor akár ötven évig is elélhet, Franciaországban számos olyan őslevendulás van, ahol a bokrok életkora megközelíti a száz évet is. Régen a kolostorokban termesztették ezt a fajtát, illóolajokat állítottak elő belőle, amit aztán a népi gyógyászatban használtak fel. Virágzása június elejétől július végig tart általában, de gyakran még kora őszre is kitolódik. Tápanyagszegény talajban is szépen fejlődik, viszont a sok nedvességet, a gyakori öntözést nem kedveli.
hirdetés
Az angol levendula nagyon erős illatú, ennek ellenére olaja kevésbé koncentrált és értékes. Míg a francia levendula magról is szaporodik, addig az angol fajtát csak tőről lehet szaporítani. Általában magasabbra nő, elérheti a 80-100 cm-t, levelei ezüstösebbek és több tápanyagra van szüksége a fejlődéshez. Az angol levendulát érdemes ezért jó minőségű talajba ültetni és gondosan öntözni, mivel vízigénye is viszonylag magas. Mivel fagyérzékeny, a legjobb, ha bent teleltetjük át. Virágzása később kezdődik, mint a francia levendulánál, általában július-augusztus tájára tehető.
A levendula magokat késő ősszel vessük el egy cserépben, amit a lakásban teleltessünk ki. Akár két évbe is telhet, míg a palánta annyira megerősödik, hogy végre kikerülhet a szabad földbe. Ha levendula palántát vásárolunk, késő ősszel vagy kora tavasszal ültessük ki, de vigyázzunk, mert ezek általában nem képesek ellenállni a fagyoknak. A levendula alapvetően kedveli a napfényt, ezért olyan helyre ültessük, ahol lehetőség szerint sosem kerül árnyékba. Ha elvirágzott, a bokrot vágjuk vissza akár a felére, így következő évben több hajtást hoz és terebélyesebb bokornak örülhetünk. Mivel virágai és levelei is erős illatot árasztanak, a kártevők nem fenyegetik, ezért permetezni sem kell.
Házilag termesztett levendulánkból néhány hozzávalóból finom szörpöt készíthetünk.
Hozzávalók:
- 2 bögre levendulavirág
- 5 bögre cukor
- 2 bögre víz
- 5 citrom leve és héja
A vizet a cukorral, a citromok levével és héjával felforraljuk. Ha a cukor elolvadt, hozzákeverjük a levendulavirágokat és levesszük a tűzről. Fedő alatt állni hagyjuk legalább néhány órán át, de akár egy napot is várhatunk vele. Leszűrjük és még egyszer átforraljuk, még melegen az üvegekbe töltjük és száraz dunszttal tesszük el.