6 kertészkedési tipp, amit neked is tudnod kell
hirdetés
Ha azon szerencsések közé tartozol, akiknek megadatott legalább egy aprócska kert, ne hagyd parlagon heverni! A jóidő beköszöntével mindenki szívesebben tölti az idejét a szabadban, ez a legjobb alkalom, hogy kertedet élettel töltsd meg. Bár képzett kertész nem lesz belőled pillanatok alatt, de ha megfogadsz néhány jó tanácsot, könnyebben boldogulsz majd és nagyobb örömödet leled a kerted csinosítgatásában!
Ismerd a szerszámaidat!
Kezdőként számodra a legelső lépés, hogy vedd sorra, milyen eszközökre lesz szükséged és hogy mit mire tudsz használni. Mindenki tisztában van vele, hogyan néz ki egy ásó vagy egy kapa, de azt is tudod, hogy pontosan milyen kerti munkáknál veszed a legnagyobb hasznukat? Senki sem születik úgy, hogy a kertészkedés a kisujjában van. Mielőtt nekikezdesz, szánj néhány napot a tájékozódásra, olvass utána, kiskertedben mire lesz szükséged és szerezd be az alapvető eszközöket!
hirdetés
Barátkozz meg a kukacokkal!
Talán sose hitted volna, de amit saját kiskerted lesz, a földigiliszták lesznek a legjobb barátaid. Ha megjelennek, azt jelenti, hogy kertedben a talaj kitűnő minőségű, tehát növényeid is csodásan fognak fejlődni benne. A nyálkás, tekergező kis kukacok porhányóssá teszik, fellazítják a földet, ürülékük pedig a növények számára értékes tápanyagokkal van tele. A földigiliszták kerted legkedvesebb lakói, akik növényeid számára természetes trágyát biztosítanak és nagyban növelik a talaj termékenységét.
A napsugarak nyomában
Ha zöldségeket, virágokat, cserjéket vagy fákat ültetsz, mindig vedd figyelembe a napfényt. Mérd fel, hogy kerted melyik területét milyen hosszan és mennyire közvetlenül éri a napfény. Ennek tudatában válaszd ki a napimádó és az árnyékot kedvelő fajtákat helyét. Ha a napfényről megfeledkezel, növényeid nem lesznek hosszú életűek.
Jelölés
Amikor elültetted az első virágmagokat kertedben, nem biztos, hogy a büszkeség hevében eszedbe jut, hogy megjelöld a magok helyét. Pedig később nagy bajban lehetsz, ha elfelejted, hol milyen növény rejtőzik a földben. Másként nem tarthatod számon a növényeket, csak ha gondoskodsz a jelölésről. Sokan a magok tasakját használják ehhez, de a papír nem áll ellen az időjárás viszontagságainak és ha rajta a felirat elmosódik, néhány hónap múlva már nem fogod tudni, milyen növénynek az aprócska levelei kezdenek előbújni kertedben. Egyszerre szép és okos megoldás, ha magad készítesz a jelölésre alkalmas apróságokat. Például nagyobb kavicsokra vízálló festékkel ráfestheted az adott virág vagy zöldség képét.
Gondold át, mit szeretnél ültetni!
Zöldséget vagy gyümölcsöt? Vagy inkább csak virágokat? Mielőtt nekifognál felparcellázni kiskertedet, döntened kell, hogy egyáltalán mire szeretnéd használni. Akik inkább csak gyönyörködni szeretnének az ablak alatt elterülő kiskertjükben, ültessenenek különböző fajta virágokat, melyek az év más-más szakaiban hoznak virágot. Ha a főzéshez is szeretnéd felhasználni munkád gyümölcsét, egy kiskertben szépen megterem a paradicsom, a paprika, a retek, nem beszélve a számtalan fűszernövényről.
Ismerd a különbséget az egynyári és az évelő növények között!
Általános iskola harmadik osztályában tanultad, mit jelent, hogy egy növény évelő vagy egynyári. Emlékszel még rá? Ideje felfrissíteni a tudásodat, ha a kertészkedésben nemcsak kikapcsolódást keresel, de munkád eredményének is örülni szeretnél. Az évelő növények a telet átvészelve tavasszal új hajtást hoznak, míg az egynyáriakat minden évben újra kell ültetni. Tervezd meg kereted ennek alapján!