Mire jó a savanyú káposzta?
hirdetés
A savanyú káposzta az egyik legfontosabb élelmiszerünk. Télen azért is, mert rengeteg C-vitamint tartalmaz, mely segít immunrendszerünk védelmében. De számos egyéb hatása miatt is érdemes fogyasztanunk, használnunk!
A savanyú káposztát ehetjük reggelire vagy uzsonnára szendvicsünk mellé, de kiváló társ lehet sült zöldségek, húsok, mint a toros hús, halak mellé is, vagy csak önmagában. Sokféle ízletes étel készíthető belőle, de ha szeretnénk C-vitamintartalmát is megőrizni, elsősorban nyersen fogyasszuk vagy rövid ideig párolva, főzve. Tartalmaz még B1-vitamint, karotint, illetve kalciumot, káliumot, foszfort, magnéziumot és nátriumot. Gazdag rostokban és kevés kalóriát tartalmaz.
hirdetés
Fogyasztásának, használatának előnyei:
- Magas rosttartalmának köszönhetően megtisztítja a belek falát. Különösen gyomorrontásnál használják régóta nyersen fogyasztva, vagy a levét isszák. Hashajtó hatása miatt gyorsan kiucolja a beleket, a gyomrot. Kefeként söpör végig a belekben, és minden salakanyagot eltávolít onnan. Ennek köszönhetően emésztésünk és székletünk is rendben lesz. Az epebetegek viszont csak óvatosan bánjanak vele!
- Kedvelt a diétában is. Alacsony kalóriatartalma és emésztőrendszerünkre gyakorolt pozitív tulajdonságai miatt.
- Ajánlott azoknak is, akiknek nincsen étvágyuk, hiszen meghozza az étvágyat.
- Leve ezen kívül gyorsítja a gyomor- és nyombélfekély tüneteinek elmúlását és segít fenntartani egy egészséges gyomornyálkahártya egyensúlyát.
- Olyan vegyületeket tartalmaz, amelyeknek betegségmegelőző és egészségvédő hatásuk van. A glükozinolát, a szulforafán és a flavonoidok csökkentik a mellrák kialakulásának kockázatát és arra ösztönzik a szervezetet, hogy harcoljon a ráksejtek szaporodása ellen.
- Rendszeres fogyasztása kiváló szív- és keringési megbetegedések esetén.
- A savanyításnál megerjedt tejsavbaktériumok beavatkoznak az anyagcserébe az epénél, és így csökkentik a koleszterinszintet.
- Idegesség és depresszió esetén is segít. A savanyú káposztában található acetilcholin vivőanyag nyugtatólag hat a vegetatív idegrendszerre. Egyes szakorvosok ezért ajánlanak depresszív betegeiknek a terápiás és gyógyszeres kezelés kiegészítésére minden évben egy három hónapos savanyú káposzta kúrát, amikor a betegeknek naponta kb. 200 g savanyú káposztát kell enniük ha lehet, nyersen.
- Memóriazavar ellen is javallt! A káposztában található cholin fokozza az agy teljesítményét. Aki nem tudja megjegyezni a neveket és telefonszámokat, egyen sok savanyú káposztát. Tanulmányok kimutatták, hogy az embernek naponta 3 gramm cholin-ra van szüksége.
- A néphiedelem szerint savanyú káposzta- kúrát kell tartani köszvény esetén is.
- A savanyított káposztát levével együtt külső borogatásra is használják: gennyesedő sebeknél kiválóan fertőtlenít és szünteti a fájdalmat. De ugyanúgy ajánlják égési sebekre és méhcsípésre is!
Nem is szökik e csodás hatású savanyú káposzta ára az egekbe, így nem véletlenül említik a szegények gyógyszereként is!