A mágikus fenyőfa
hirdetés
A fenyő feltételezések szerint már az őskorban is mágikus fának számított.
Örökzöld ágai a téli napforduló utáni világosságot, az újjászületést, a meleg és a fény visszatértét, a rontó szellemek elűzését szimbolizálják. További jelképei az életerőnek, az állandóságnak és a halhatatlanságnak.
hirdetés
Az erdei fenyő különösen nagy kultusznak örvend Japánban és Kínában: hitük szerint erősíti az élők testét, illetve a holtak lelkét. A párban növekvő fenyőket pedig a boldog házasság jelképeinek tekintik.
Görögországban a fenyő a remény fája: állítólag nagyrészt belőle faragták a híres trójai falovat is.
Egy magyar monda szerint pedig amikor Jézus még a Földön járt, egy gyér levelű fenyő rejtette el üldözői elől. Akkor megáldotta a fát, amely azóta örökzöldben pompázik és levelei soha nem hullanak le. Karácsonykor pedig gyertyát szokás gyújtani rajta, hogy Istenre emlékezzenek az emberek. Ezért is nevezik a fenyőt gyakran Isten fájának vagy karácsonyfának.
Más felfogásokban a fenyő jelképezi a bátorságot, a férfiasságot, a győzelmet és a nagyképűséget.
A fenyő termése, a toboz is jelképekkel van felruházva: az élet tüzének az egészség helyreállításának a jelképe. A rómaiak a kinyílott tobozt a szűziesség motívumának tartották.
A fenyők egyébként hídként szolgáltak a sámánoknak a világ és a természetfölötti jelenségek között.
S ismert volt az illatos fenyő gyógyereje is:
- nemi betegségek
- cukorbetegség
- reumás panaszok
- szívpanaszok
- légzőszervi problémák
- fejfájások
- idegrendszeri problémák kúrálásához használható.
Mindezen tulajdonságok mellett nincs is annál szebb látvány és különlegesebb érzés, amikor karácsonykor körülálljuk a közösen feldíszített karácsonyfát! A legmelengetőbb érzés járja át szívemet az év ezen napján.