Kiderült, hogy erre is jó a meggylé!
hirdetés
Újabb érdekes dolgot derítettek ki a tudósok!
Maga a meggy egy csonthéjas magvú gyümölcs, melyet már az ókorban is ismertek a Földközi-tenger vidékén és Perzsiában. Magyar neve finnugor eredetű, ami azt jelzi, hogy már a honfoglalás előtt is ismerték őseink a vadmeggyet. Sok magyar helységnév és és családnév jelzi korai ismertségét és elterjedtségét. Különösen értékes gyümölcs, nyersen fogyasztják, főzve süteményekbe teszik, tartósítva a konzerviparban használják, bort és likőrt is készítenek belőle.
hirdetés
Persze nem hiszem, hogy ne lenne olyan ember, aki mindezt ne tudná, ahogyan sokféle jótékony hatását is hallottunk, vagy akár tapasztaltunk is már. A meggy gyógyhatása több területre is kiterjed. Jótékonyan hat a vérre és ezzel több nagy szerv, így a máj s a vesék munkáját serkenti, hat továbbá a szívre. A B vitaminok minden fajtája megtalálható a meggyben, ez lehetővé teszi az emésztés munkájának kiegyensúlyozását, valamint az idegek működését is befolyásolja. Hat a légzőszervek gyógyítására, különösen meghűléses betegségek esetében. Ilyenkor gyógyszer nélkül ki kehet lábalni a betegségből, ami nem kis dolog, különösen a terhes nők számára! Közismert róla az is, hogy kitűnő vízhajtó.
S személy szerint a meggy, illetve a meggylé fogalmáról sok más dolog is eszembe jut. Sőt kifejezetten vicces emlékek is fűznek hozzá: mekkora hasmarsot tudott okozni gyerekkoromban, ami maradjunk annyiban, hogy rossz időben és rossz helyen ért. Azt viszont soha nem gondoltam volna, hogy a gyümölcs leve nyugtatóként is hathat az emberre elősegítve ezzel az alvást! A legújabb kutatások mégis ezt támasztják alá, főleg az idősebb emberek esetében. A Louisianai Állami Egyetem kutatói kísérletükben két hétig minden nap meggylevet adtak a résztvevőknek, hogy meghatározzák a gyümölcslé hatását az álmatlanságban szenvedő betegekre. Hét 68 év átlagéletkorú felnőttel itattak két hétig naponta kétszer 2,5 deciliter meggylevet, majd két hét szünet után két hétig ugyanennyi placebo italt. A kutatók megfigyelték, milyen gyorsan aludtak el, és mennyi ideig aludtak a résztvevők. Kiderült, hogy a reggel és este meggylevet fogyasztó személyek átlagosan 84 perccel hosszabb ideig aludtak. Ennek okát abban látják, hogy a meggy a melatonin hormon természetes forrása, amely az alvás-ébrenlét ciklus szabályozásában játszik szerepet.
Többen is hisznek a meggylé újonnan feltárt hatásában, hiszen azt már kitapasztalták, hogy az úgynevezett pincés változatától már jól alszanak. Ha kipróbáljátok a lé új hatását, az adott mennyiséget azért ne lépjétek túl, mert tutira borulni fog az elmélet: hasmenés szakítja majd félbe nyugodt alvásotokat!