Tudtad, hogy ez nem is gaz?
hirdetés
Elképesztő, mennyi mindent nem tud az ember arról, ami nap mint nap ott van a szeme előtt!
Itt van például a képen látható gaznak hitt csodanövény. Vidéki lány lévén gyakran vettem már kezembe a kapát és minden tétovázás nélkül odacsaptam neki, igyekeztem gyökerestől megszabadulni tőle, hiszen azt gondoltam róla, hogy gaz. S hát nem csak a zöldséges kertben nem találtam odavalónak, hanem a szépen befüvesített udvaron sem. Biztos vagyok benne, hogy rengetegen gondolják ezt hasonlóan, így mindenképp fontosnak tartottam megosztani, milyen bejegyzésekre bukkantam rá a mostmár csak idézőjelbe tett "gazzal" kapcsolatban.
hirdetés
Ez a feleslegesnek hitt vadon nőtt növény legalább annyira értékes, mint a szépen nevelt fű, hasznosságát tekintve pedig fényévekkel előrébb van! Nevezzük hát nevén a dolgot! Ez a gaz nem más, mint egy az útifűfajták közül, mégpedig nagy útifű a becsületes neve! Bárhol gyökeret ereszt, utakmentén, keréknyomokban is, szóval egyszerű és igénytelen!
Aki pedig már hallott a lándzsás útifűről az tudja, hogy mennyire hasznos növénnyel állunk szemben. Ugyanis a megállapítások szerint általánosságban az összes útifűfajta, amelynek több mint kétszáz típusa van, ugyanazt a célt szolgálja.
A fű, amelyet korábban az észak- amerikai őslakosok a fehér ember lábnyomának neveztek el, sok dologra szolgál egészségünket tekintve:
- Használható kozmetikumként: pórusösszehúzó hatása van.
- Vérzéscsillapító hatása semlegesíti a méreganyagokat! Használható úgy is, hogy összezúzzuk vagy szétrágjuk és utána borogatásként ráhelyezzük közvetlenül a sérült területre, mint a méhcsípés, rovarcsípés, akné, seb, üveg általi vágás vagy bőrkiütés.
- Figyelemre méltónak tartják az aranyérre gyakorolt nyugtató hatását.
- Híres az emésztőrendszerre gyakorolt gyógyító hatásáról. Minden olyan ember számára hasznos lehet, aki antibiotikumot, gyulladáscsökkentőt vagy fájdalomcsillapítót használ, illetve bármilyen élelmiszer- vagy lisztallergiája van.
- A levelek és a magvak is használhatóak az emésztőrendszeri betegségek gyógyítására. Útifű maghéj is kapható, melynek ára a kiszereléstől függően 585 és 1290 Ft.- között mozog. A leveleket teaként, leves-hozzávalóként vagy szárítva szószokba használhatjuk.
- Adható salátához, rágható a szomjúság enyhítésére.
- Enyhe köptető hatása és magas szilícium-dioxid tartalma, így hatásos lehet tüdő problémák, köhögés és megfázás esetén is szirup formájában fogyasztva. Ez utóbbi elkészítéséhez egy házi receptre is rábukkantam! "Csak hozzávetőleges adatok, mert nem igazán mérem. Az alap: 1 marék útifű levél, mosva, csepegtetve. Ollóval apróra darabolom, majd 1 dl forrásban lévő vízzel leforrázom, és hagyom kihűlni. Szűrés után ismét forralom, és kb 20 dkg mézet teszek hozzá, majd 1 dl tiszta szesszel( patikából), vagy 2 dl házi pálinkával felöntöm. Ezt az alapot én már kicsit módosítottam a következőkkel: kevés vízben felforralunk egy kevés kamilla virágot ( nyugtató hatása van), és édesköményt. A gyermekeknek természetesen a szesz kimarad! és a hűtőben tárolom."( Forrás:mindenegybenblog.com)
- A homeopátia előnyben részesíti ezt a fajt, foghúzás utáni fájdalmak csillapítására, középfülgyulladás, ágybavizelés és bőrkiütések kezelésére.
S egy jó tanácsot is találtam az útifűvel kapcsolatban: "Amikor,leszakítsátok,(hosszú szárral) a lándzsás úti füvet,aszárát,"húzzátok"meg,a szakadásig. Az elválószárat ha négy cérna vastagságú,szál tartsa össze,azaz útifű!!! Ha, ilyen "cérnaszál"nincs a szárban, ne szedjétek,mert az a fajta,többet árt,mint használ!" (Forrás: mindenegybenblog.com)
Megint újabb csodás dolgot tudhattunk meg a növények rejtélyes világából! Talán érdemes átböngésznünk pár oldalt, hogy meggyőződjünk arról, valóban csak egyszerű gaz - e, amit ki akarunk írtani a házunk tájáról?