Ezt tudtad a sarkantyúvirágról?
hirdetés
Lépten- nyomon belebotlunk ebbe a kis egyszerű, de nagyon szép virágba is és sok másféle növényhez hasonlóan róla sem jutna eszünkbe, hogy akár meg is ehetnénk, mert hatalmas gyógyereje van.
A kerti sarkantyúka, vagy más nevén sárog sarkantyú, pücülő, kapucinus virág elsősorban azért nagy kedvenc a kertekben, mert igénytelen növényként nem kell nagyobb gondot fordítani rá és nagyon sokféle színben lehet ültetni. Ültethetjük talajtakaróként, kúszónövényként, de nagyon jól mutat fák törzsén, vagy csüngő növényként. Ha az utóbbit választjuk, ültessük a növényt egy csüngő virágtartóba, majd a hajtásokat metsszük folyamatosan, hogy fél méternél nagyobbra ne kúsznak lefelé! Így a folyamatos metszéssel és tápoldatozással, egész nyáron át dúsan virágzik majd a sarkantyúvirág. Ráadásul szaporítani is nagyon könnyen lehet. Mindezek miatt a kertek álomvirágaként is emlegetik. Azt azonban nem sokan tudják, hogy ez a virág gyógynövényként is funkcionálhat. Minden földfölötti része ehető és 45 féle baktériumtörzs elleni hatóanyagot tartalmaz!
hirdetés
A kerti sarkantyúka mustárolajat (növényi antibiotikumot), illóolajakat, sok C-vitamint és káliumot tartalmaz. Viszont csak nyersen fogyasztható, mert sütve-főzve aromája elvész, szárítani sem lehet hatóanyagai elvesztése nélkül. A virágok íze az édes borséra emlékeztet. Sajtokkal, salátákkal fogyasztják.
Gyógyhatásának jellemzői:
- Vérképző és összehúzó hatású.
- Segít a szervezet ellenálló képességének növelésében.
- Étvágygerjesztő és enyhén hashajtó hatású.
- Présleve a leghatásosabb természetes antibiotikum a légúti (köhögés, hurutos megbetegedések) és húgyuti panaszok kezelésére a bélflóra károsodása nélkül.
- Kivonatát egyrészt erősítőszernek, de afrodiziákumnak is tartják.
- A szépségápolásban is felhasználják. Hajhullás, korpásodás ellen a virágban lévő kén segít, serkenti a hajnövekedést. Alkalmas a gyulladt bőr ápolására is, magjait biokrémbe sajtolják.
Gyógyhatásán kívül a kertben ártalmas tetveket, de hangyákat, csigákat, hernyókat is segít távoltartani. Idén már késő, de jövő márciusban mindenképp ültessetek néhány gyönyörű színben belőle!