Hallottál már a seprőzanótról?
hirdetés
A seprőzanótot (Cytisus scoparius v. Sarothamnus scoparius) az ősök nagyra becsülték régen. A seprőzanót szimbolizálja a tisztulást, védelmet és a termékenységet. Jelképezi még az erő megszilárdítását, a varázspálcák, botok, amelyek seprőzanótból készültek a hatalom jelképei. A közönséges seprőzanótot Angliában seprűnek hívják, vagy ismertebb népi nevén "Skót seprű".
A seprű sűrűn növő bokros növény, őshonos Angliában, mérsékelt európai régiókban és Észak-Ázsiában. Nagy számban megtalálhatóak homokos partokon és hangáson, ahol általában vadon nőnek. Amerika homokos földjein burjánzásának köszönhetően, a seprőzanót B osztályt kapott, kártékony gyom a törvény alatt és kontroll alá vonták Washingtonban, Oregonban, ahol a helyi, megyei és városi gyomirtók mennek és begyűjtik.
hirdetés
A seprőzanót a Leguminosae család tagja, amelyben a bab, borsó, lóhere, bükköny, akác és számos más növény is található. Ezek a növények alakítják át a levegőben lévő nitrogént egy olyan formára, amitől ők növekednek, erősebbé és túlélőbbé téve őket. A seprőzanót bennszülött gyógyászati növény, amit általánosan drognak használtak. A latinizált neve "Scoparius" a latin "scopa" szóból származik, amelynek a jelentése "vesszőseprű", és "Cytisus" amely, azt mondják, az eltorzult neve a görög "Cythnus" szigetének, ahol a seprőzanót hemzsegett.
Fiatal növényként a seprőzanót gyakran 2-től 4 évig fűszerű helyeken nő, amíg nem stabilizál egy gyökérrendszert, és megindul a növekedése 12-30 inchtől, egy év alatt eléri akár a 8 lábat is. Magyarországon különösen a dunántúli sovány talajú erdők szélére telepített és ott is elterjedt, magasra növő, vesszős félcserje. A törzs világoszöld, hosszú, egyenes és karcsú, de szívós és hajlékony. A szár általában levéltelen vagy kevés levelet találunk rajta, a levelek általában április végén jönnek ki, sötétzöldek és hosszúkásak. A levelek többsége az első fagy után leesik.
Virágai sárgák, illatosak, májusban nyílnak. A virágokat hosszúkás maghüvelyek követik. A hüvelyek barnák, majdnem feketék és ha érett akkor számos magot tartalmaz. A magok ovális alakúak és sötétzöldek. A drog szívre és vesére ható anyagokat tartalmaz. Az ipar állít belőle gyógyszerkészítményeket. Tartalmaz alkaloidákat, glikozidát, illóolajat, keserű anyagot és cseranyagot.
Fizikai használat
A seprőzanót egy sokoldalú növény. Út mellé is ültetik díszítésképpen, homokos talajon is beültetik, mielőtt fűvel szórnák be. Akárcsak a tövises rekettye, a seprőzanót is kiváló tengerparti növény. Belföldön a vadállatok eledele, védelmet is nyújt a szél ellen számukra. A zanót kiváló seprűk készítésére, a levelét pedig régen a ruhák színezésére használták. A szálait régen íróeszközként is használták. A kérgét bőrcserzésre használják.
Gyógyászati használata
A hüvelyesek családjába tartozó, különösen a dunántúli sovány talajú erdők szélére telepített és ott vadon is elterjedt, magasra növő, vesszős félcserje. Virágai sárgák, illatosak, májusban nyílnak. Levelei hármasak, a levélkék hosszúkásak.
A cserje virágos hajtásait (Sarothamni herba) kell gyűjteni. A drog szívre és vesére ható anyagokat tartalmaz. Az ipar állít elő belőle gyógyszerkészítményeket. Tartalmaz alkaloidákat, glikozidát, illóolajat, keserűanyagot és cseranyagot. Régen, a farmerek a zöld hajtásokat jó téli takarmánynak tartották a birkák számára. Virágát a vérrögök kúrálására is használták.
Mágikus használat
Rituális pálcákat készítenek a növényből, melyet tisztításra és védelemre használnak, és ha kint dolgozunk (a legjobb hely a mágiára) felseprik a talajt, ezzel megtisztítjuk a területet a kéretlen behatásoktól. Hogy szelet támassz, dobj fel egy kis seprűzanótot a levegőbe, miközben megidézed a levegő szellemeit. Hogy lecsendesítsd a szelet, égess némi növényt és temesd el a hamvakat.
Régen a seprőzanótot felakasztották a házban, hogy a gonosz behatásokat kirekesszék, főzetét pedig széthintették, hogy elűzzék a kísérteteket. Kis mennyiségű seprőzanót megivása növeli a szellemi erőket és az éberséget.