A muskátli fajtái és gondozása
hirdetés
Ez a csodálatos virág az 1600-as években került Európába. Az angol nemesítők munkájának köszönhetően ma már több, mint ötven féle muskátli közül lehet válogatni. A falusi kertek elmaradhatatlan kelléke ez a csodálatos növény.
Nyugat-Európában a gerániumnak nevezett gólyaorrfélék családjába tartozó 11 nemzetség egyike a muskátli. Ez a nemzetség közel 270 fajt számlál ennek a többsége Fokföldön őshonos. De akad azonban néhány ausztrál, új zélandi, abesszin és szíriai faj is. A nemzetség tudományos neve Pelargonima görög ,,pelargos,, szóból ered, amelynek jelentése gólya. 1600 környékén került a leideni botanikus kertbe. 1631-ben az angol John Tradescant vette meg ezeknek a magvait Franciaországba majd ezt követően elvitte Anglia városába. A Nyugat Indiai Társaság által kerültek az első példányok Európába. A muskátli Angliából indult hódító útjára Európa szerte. 1724-ben 10 új termesztésbe vont faj között tesznek említést a citrom illatú muskátliról a Chelsea botanikus kertben. Ezekben a kertekben csodálatosan virít a leveleivel és hódít az illatával. Érdemes tudni róla azt, hogy az illóolaja antibiotikus hatással bír, amelynek köszönhetően gyakran alkalmazzák a bőrápoló kozmetikai készítményeknek. De érdemes tudni azt is róla, hogy parfümökhöz is előszeretettel használják. Nálunk hihetetlenül nagyon közkedvelt a tűzpiros paraszt muskátli. Nagyon jól mutat a taligákban, fahordókban vagy egyszerű agyagcserépben. Gyönyörűen mutat hófehérre meszelt házfal közelében, de leginkább az ablakokban.
hirdetés
A muskátli gondozása
Erről a csodálatos virágról érdemes tudni azt, hogy nagyon kedveli más virágok társaságát. Nagyon jól néz ki búza- vagy margitvirággal összeültetve. Valamint rusztikus hangulatot is teremthetünk ezzel a csodálatos növénnyel a teraszon vagy az erkélyen, ha petúniával valamint büdöskével együttesen felhasználva őket beleültetjük kimustrált sajtárba, fahordóba. De mielőtt megtörténne az ültetés érdemes oda figyelni arra, hogy fóliával béleljük ki az adott tartót, amibe szeretnénk tenni. Az aljára pedig tegyünk kavicsot. A csodálatos muskátlikat az első fagyokig a szabadban lehet hagyni, de utána a teleltetésükről gondoskodni kell, erre legalkalmasabb a pince vagy a padlásszoba. A fiatal növényeket metszetlenül lehet hagyni, de ezzel szemben az öregeket vissza kell vágni. Elég két-három hetente öntözni akkor, amikor a talaj már zörgősre száradt. Ha világosabb helyen hagyjuk, akkor gyakrabban igényli az öntözést. Házilag nagyon elterjedt a dugványozás. Sok évelő, például a muskátli hajtások augusztusban gyökereznek a legjobban. Muskátli napjainkban vegetatív szaporításra tört, vagy vágott fejdugványokkal történik meg. Ugyanis a csúcshajtások gyökereznek a legjobban. Az angol muskátli szintén nagy népszerűségnek örvend, Afrika dél-nyugati részéről származik. A szára fásodó, ujjasan tagolt leveleinek széle fűrészelt és intenzív illatanyagokat tartalmaz. Az ernyőben álló virágai nagyon mutatósak. Nagyon érzékeny, ezért olyan helyre kell tenni, ahol nem éri túlzottan napfény. Bokortermetű, ezért szuperül mutat sziklakert, vagy kerti tó körül, útszegélyként.
Az álló és felfutó muskátli keresztezéséből létrehozott interspecikfikus muskátlikat, a Pelargonium Glitterati sorozatot, a Hort Couture mutatta be. A Regale muskátlik közé tartozó, sok évig tartható Bermuda muskátli. Érdemes beszerezni őket, csodálatosan mutatnak bármelyik lakásban.
Olvasd el cikksorozatunkat is a légtisztító szobanövényekről!