Ideális virág a sárga szobákba
hirdetés
A sárga nyalókavirágnak elnevezett növény csodálatos megjelenésével, magasra törő virágaival minden környezetben gyönyörű látványt nyújt. Különösen jól mutat a sárga árnyalatú szobákban. A nyalókavirág mostanában kezdi visszanyerni népszerűségét. Nemcsak azért, mert könnyen nevelhető, hanem azért is, mert hosszú életű virágai a legtöbb helyiséghez illenek.
A növény virágzatát sárga fellevelek (módosult levelek vagy levélszerű részek) és fehér tölcséres virágok alkotják. A fellevelek tovább élnek, de a virágok néhány nap alatt elnyílnak. A virágzás rendszerint tavasszal kezdődik. A virágok egész nyáron, de olykor ősszel is folyamatosan követni fogják egymást. A nyalókavirág páradús környezetben érzi a legjobban magát. A megfelelő páratartalmat pedig úgy biztosíthatjuk, hogy az edényt nedves kavicsokkal teli tálcára tesszük. Egy nagyobb tartóba is tehetjük, és nedves tőzeggel tölthetjük fel a hézagot.
hirdetés
A növény maximális magassága 90 cm, szélessége kb. 60 cm. A növekedési időszakban kb. 10 cm-t nő. Tavasszal, az átültetéskor visszavágjuk, hogy szép formát adjunk neki. A nyalókavirágot ültethetjük csoportban, de figyeljünk arra, hogy a többi növény ne legyen túl magas körülötte. Annyira szép, hogy kár lenne elfojtani szépségét. Agyagcserépbe vagy rézedénybe helyezve is szépen mutat.
Minden évben érdemes átültetni tőzeg alapú vagy általános virágföldben, ezekből kellő mennyiségű ásványi anyagot és tápanyagot tud magába szívni az egész növény. A tavaszi átültetés során érdemes a növényt szaporítani. Biztosan elégedettek leszünk az eredménnyel. Dugványt az alsó szárakról válasszunk, amelyek még nem virágoztak. Kb. 8-10 cm hosszú darabot vágjunk le, távolítsuk el az alsó leveleket, és helyezzük homok és tőzeg vagy tőzeget helyettesítő anyag egyenlő arányú keverékébe. Fedjük le nejlonzacskóval, amelyre előtte kis lélegző lyukakat vágtunk. Kb. 15 Celsius fokon tartsuk, a földje legyen mindig egyenletesen nedves.
Mint azt már említettük, rendszeres visszametszéssel a sárga nyalókavirág formáját tudjuk alakítani, ugyanakkor erőteljesebben is fog növekedni. A bokrosabb növény több növényt is hoz. A nyalókavirágot átültetés és visszametszés után is megszokott módon kell öntözni. Tavasszal, a virágzás kezdete előtt érdemes ilyen növényt vásárolni, lehetőleg bokrosat válasszunk, sok egészséges hajtással. Megfelelő körülmények között több évig is elél. Arra figyeljünk oda, hogy a nagyobb növények elég drágák, így tényleg érdemes szaporítani, akár ajándékozás céljából is.
A sárga nyalókavirág igénytelen növény, egyedül arra kell figyelni, hogy párás helyen legyen, valamint rendszeres legyen az öntözés. A növényt májustól októberig mérsékelten kell öntözni, novembertől áprilisig pedig alig öntözzük. Nem kell vízben álljon, a föld csak nedves legyen. A rendszeres öntözés időszakában kéthetente locsoljuk meg káliumban gazdag, folyékony tápoldattal. Kedveli a világos helyeket, de nem szabad tűző napnak kitenni. Nyáron is 18-24 Celsius fokon érdemes tartani a sárga virágú szobanövényünket. A téli hónapokban is legalább 13 Celsius fokot biztosítsunk neki.
Növénydoktor
- Ha nem elég páradús körülötte a levegő, a növény ledobja a leveleit és a virágait. A páratartalom növelése érdekében kavicsokkal teli tálcára érdemes helyezni az egész növényt, vagy a föld tetejére helyezzünk cserépdarabokat, nagyobb kavicsokat.
- Virágzáskor ne permetezzük, mert a permetezőszeres víz árthat a virágoknak.
- A lekonyuló levelek a kevés öntözésről árulkodnak. Merítsük edényestől egy vödör szobahőmérsékletű vízbe. Ha már nem jön fel több légbuborék a felszínre, emeljük ki, csepegtessük le, majd tegyük vissza eredeti helyére.