Lakásunk dísze: Csodaszem
hirdetés
Tavasszal a jó idő beálltával együtt késztetést érzünk arra is, hogy otthonunkat megtöltsük virágzó növényekkel. Erre az egyik legjobb választás a csodaszem lehet, különösen azért, mert már kora tavasszal rengeteg fehér, rózsaszín, piros, ibolya, éjkék, margarétaszerű virágokkal örvendeztet meg bennünket.
Bár rövid életű növény, a csodaszem mégis hetekig vonzó színfoltja lesz otthonunknak a február és április közti időszakban. A csodaszem élnék, vibráló színei a tavasz színvarázsát hozzák el a hosszú, unalmas tél után. Jelenlegi neve Pericallis, de valószínűleg a régi nevén, Senecio-ként fogjuk megtalálni a boltokban. Cinerária néven is ismert. A legújabb, áttelelő hibrideket felvonultató Senetti nevű fajtasor különösen színpompás. Megfelelő körülmények közt három vagy több évig is élnek, de ezeket is egyéves növényeknek tartják, mert a fiatal példányok virágzanak a legszebben. A margarétára emlékeztető virágok csodás virágzatot alkotnak. A csodaszem ritkán nő 30 cm-nél magasabbra. A jókora virágzat átmérője 25 cm-t is elér, az üdezöld levelek gyakran alig látszanak ki a virágok alól. A csodaszem gazdag színválasztékban kapható, a skála a pasztellszíneket és élénk árnyalatokat egyaránt magába foglal. A mélykék éa a mályvaszínű fajták különösen mély benyomást tesznek alkonyatkor szinte felragyognak. Ennek köszönhetően ebben a két színben a legnépszerűbb ez a virág.
hirdetés
A növény hetekig nyílik, de ha az elhalt virágokat levágjuk, a virágzási időszak még tovább nyújtható. Az erős napfény kifakítja a szirmokat, ezért a csodaszemet inkább félárnyékos helyen érdemes tartani. Az előszobában vagy az ebédlőasztalon drámai hatást kelt egy-egy virágba borult példány. igazi színorgiát érhetünk el, ha többféle változatot hosszú, sekély vályúba ültetünk. Mindenképp figyelnünk kell arra, hogy a növény a hűvös környezetet szereti. A szellős ablakpárkány például remek választás. Megfelelően gondozva a növény a lakásban hetekig virul, de nehéz újra virágzásra bírni. Ha a következő évben úgy látjuk, hogy a növényük nem fog virágozni, inkább dobjuk el. Szaporítani csakis magról tudjuk. A magvakat vessük nedves csíráztató föld felszínére. A tálcát fedjük le egy üveglappal vagy fóliával és tartsuk 21-24 °C-on. A csírázás 10-20 nap múlva fog csak beindulni. A hőmérsékletet csökkentsük ilyenkor 15 °C-ra, gondoskodjunk fényről és levegőről. A megfelelő méretű növényeket ültessük szét, így a növekedés további szakaszaiban is egyformán fognak nőni. Hetente egyszer kell csak tápoldatot kapniuk. Ha majd újra eljön a tél, huzatmentes helyre tegyük és biztosítsuk a növények számára a 8 °C-ot. A csodaszem amúgy áprilisban szokott bimbózni, ilyenkor a 15 °C az ideális hőmérséklet.
Elváltozások, atkák
A csodaszem, más növényekhez hasonlóan könnyedén megbetegedhet. Ilyenkor fel kell ismernünk az elváltozásokat és megfelelőképpen orvosolni. Ha a növényt túl sok napfény éri, levelei felcsavarodnak, lehullnak. Ilyenkor a virágok is kifakulnak. Nem szereti az erős fényt, ezért érdemes a csodaszemet árnyékba tenni. Állandó veszélyt jelentenek számára a levéltetvek, rendszeresen ellenőrizzük a leveleket. Ha a növény eléggé erős, akkor maga is képes visszaverni a támadásokat. Ha mégis felüti a fejét a fertőzés, permetezzük szappanos vízzel. Ha a levéltetvek nagyon elszaporodtak, akkor már erősebb permetszerre lesz szükség.
Mérsékelt árú növény, szakáruházakban és kertészetekben többnyire januártól áprilisig szerezhető be. A csodaszem vásárlásakor érdemes üde, ép levelű, rengeteg bimbót viselő, épp csak nyílni kezdő növényt választanunk. Ilyenkor is érdemes ellenőrizni, nincsenek-e rajta levéltetvek.