Egzotikum a lakásban: kosborfürt
hirdetés
Fantasztikus, pompázatos virágaival a kosborfürt lenyűgöző növény, amely mindenhol azonnal bámulatot és csodálatot kelt. A kosborfürtök családjába mintegy 100 faj tartozik, de ezen a számon felül az amatőr és a hivatásos nemesítők világszerte több ezer hibridet hoztak már létre.
A vadonban a kosborfürtök epifitonok (fákon élő, de azokon nem élősködő növények), amelyek sziklákon vagy növényeken kapaszkodnak. A kosborfürtök Dél- és Közép-Amerika trópusi területeinek hűvös éghajlatú fennsíkjairól származnak, egyes fajaik 3000 m magas hegyekben találhatók csak meg. Ezekben a magasságokban telente éjszaka a hőmérséklet a fagypont köré süllyedhet. A kosborfürtök a sok fényt és a magas nedvességtartalmat kedvelik. Ha azt szeretnénk, hogy az otthonunkban is virágozzanak, az eredeti élőhelyük hőmérsékleti és éghajlati viszonyaihoz leginkább hasonlító állapotokat kell teremtenünk.
hirdetés
Színek és változatok
A kosborfürtnél gyakoriak a fehér vagy sárga foltokkal mintázott vörösesbarna virágok. Sok hibridnél azonban szokatlan színkombinációkkal találkozhatunk. Az Odontoglossum grand például tigrisorchidea néven is ismert. A virágai valamikor ősz és tavasz között nyílnak és akár 15 cm szélesek is lehetnek. Az Odontoglossum cordatum virágai vörösesbarnák, sárga és fehér foltokkal.
Méret és növekedés
A kosborfürtök mérete és formája igen sokféle lehet, a fajtól vagy a hibridtől függően. Egyes példányaik csupán 20 cm magasra nőnek, mások meghaladhatják a 90 cm-t. A legjobb eredmény érdekében érdemes a növényt kétévente, az őszi vagy a késő tavaszi elvirágzás után átültetni. arra azonban ügyeljünk, hogy soha ne a legmelegebb hónapokra időzítsük az átültetést. Ha az új hajtás eléri az 5-8 cm-es magasságot, itt az ideje az átültetésnek.
A kosborfürtnek nincs szüksége nagy melegre, fűtetlen helyiségben is képes növekedni. A növekedési idényben rendszeresen kell locsolni és tápoldattal ellátni. Ha virágzásra szeretnénk bírni a növényünket, nyugalmi időszakot kell biztosítani, általában télen vagy kora tavasszal. Ilyenkor tartsuk hűvös és nedves helyen, ahol a levegő is jól jár. A locsolást ilyenkor minimumra kell szorítani. Időnként permetezni kell a leveleket is, valamint arra is nagy figyelmet kell szentelni, hogy a kosborfürtöt ne érje hideg huzat. Átültetéskor amúgy tőosztással szaporítható.
Lisztharmat és gyökérrothadás
A növényt érő, két leggyakoribb betegség okozta elváltozásokról teszünk most említést. Az egyik gyakori probléma a lisztharmat megjelenése. Fehér, porszerű bevonat látszik ilyenkor a leveleken. Növeljük a légmozgást a növény körül, de ne tegyük huzatba. Távolítsuk el a súlyosan fertőzött leveleket és permetezzük a növényt gombairtóval. A gyökérrothadás oka a túlöntözés szokott lenni. Azonnal függesszük fel a locsolást ilyenkor. Súlyos esetben ki kell ültetni az egész növényt, eltávolítani az elrothadt gyökérrészeket és friss orchideaföldbe újra elültetni a kosborfürtöt.
Mikor és mennyiért vehetünk kosborfürtöt?
Kosborfürtöt az év különböző időszakaiban, más-más változatokban lehet vásárolni, elsősorban a nagyobb kertészeteket érdemes ilyenkor felkeresni. Meglehetősen drága növény, ezért érdemes a legjobb példányokból választani. Vastag, húsos levelű, egészséges szárú növényt vagy növényeket válasszunk. Megfelelő körülmények között tartva bizony hosszú évekig pompáznak majd lakásunkban.