Hogyan válassz rózsát?
hirdetés
Annak ellenére, hogy a rózsák a legismertebb valamint legnépszerűbb kerti növények közt vannak számon tartva, elterjedt róluk az a nem éppen hízelgő hír, hogy nehéz őket nevelni. A rózsanevelésben elért eredmények segítik leküzdeni ezt az előítéletet. Mindenesetre, ha megfelelő fajtákat választunk, a rózsák csaknem ugyanolyan könnyen nevelhetők, mint bármely más cserje.
Hagyományos értelemben a rózsák a nehezen nevelhető növények közé tartoznak. Virágzási időszakuk rövid, kártevők, betegségek könnyen megtámadják őket, és speciális metszést igényelnek. A modern fajtáik azonban már sokkal könnyebben gondozhatok; többségük erős növekedésű, ismétlődően virágzik, és ellenáll a kártevő rovaroknak.
hirdetés
■ Betegségekkel szembeni ellenálló-képesség: A fabreás levélfoltosság és a lisztharmat gyakori gombás betegségek, melyek egy-egy időszakban megtizedelhetik növényeinkéi. A betegségekkel szemben ellenálló fajtáknál kisebb a valószínűsége ennek. Ha mégis szükséges valamilyen kezelés, kényelmesen és gyorsan védekezhetünk, ha spray-t használunk.
■ Virágzási időszak: Sok régi típusé rózsa mindössze csak egyszer, nyár közepén hoz gyönyörű, ám rövid ideig nyíló virágokat. Ezeknél ma már értékesebbek az egész nyáron ismétlődően virágzó fajták.
■ Rózsafajták: A különböző típusú rózsafajták eltérő gondozást kívánnak. A parkrózsák általában nem igényelnek semmiféle gondozást, csupán az elhalt vagy gyenge hajlások lemetszése szükséges. A talajtakaró rózsafajtákat a gyomnövények visszatartása végett érdemes virágágyakban nevelni, míg az alacsony patio-rózsák szépen mutatnak virágládákba ültetve, valamint vegyes virágokból álló szegélyekbe is kiválók.
A rózsák gondozása
A rózsák nem igényelnek speciális gondozási. A teljes virágzás elérése érdekében a teahibrideket és a floribunda fajtákat kora tavasszal kell megmetszeni. A hajtásokat fele hosszúságúra vágjuk vissza. Tavasszal adagoljunk számukra rózsa-tápoldatot. A kártevők es betegségekkel szemben használjunk spray-t. Az elhervadt virágok eltávolításával elősegíthetjük a virágzást.
Amikor a középső virág hervadni kezd, vágjuk vissza az egész virágzatot, hogy a rügyképzés mielőbb meginduljon.
Rózsafajták
Több száz természetes rózsafaj létezik, és még számos hibrid. Az, hogy milyen fajtát válasszunk, függ kertünktől, és az időtől, amit rájuk tudunk fordítani.
- Régi kerti rózsák és rózsafajok: Ezek a többnyire gazdagon elágazó, bogas virágzatú rózsák nyár közepén hajtanak ki. A régi kerti rózsákat többször kell metszeni, ám gondozásuk egyszerű.
- Teahibridek (nagy virágúak): Egyenes szárúak, nyáron és ősszel többször hoznak nagyméretű virágokat.
- Floribunda: Egyenes szárú, többször virágzó cserjék. Virágzásuk a tearózsa hibrideknél folyamatosabb, virágaik nagy bogas virágzatokban nyílnak.
- Patio- és miniatűr-rózsák: A floribundákhoz hasonlóak, ám több gondozást igényelnek. Kis helyekre, virágládákba ültetésre nagyon alkalmasak.
- Talajtakaró rózsák: Alacsony növésű, kúszó vagy szétterülő ágú rózsák. Szegély szélére ültetésre alkalmasak.
- Parkrózsák: Változatos csoport, általában nagyobb termetűek, többségük ismétlődően virágzik.
- Climber-rózsák: Merev, felfelé növő kúszó-rózsák. Többségük ismétlődően virágzik, nyáron és ősszel.
- Rambler-rózsák: Erőteljes, hajlékony ágú kúszórózsák, nagy virágokkal. Néhány fajtájuk csak egyszer, többségük viszont ismétlődően virágzik.