Így kell helyesen fákat ültetni
hirdetés
A fák-magasságukkal, állandóságukkal valamint lombozatukkal - igazi értéket képviselhetnek kertünkben. Elültetésüket követően szinte alig kell foglalkozni velük. Mindenesetre igen lényeges, hogy jó méretű valamint formájú fákat válasszunk kertünkbe. Nagy odafigyeléssel ki kell választanunk a megfelelő helyet is a fának - egy rossz helyre ültetett fa később sok felesleges munkát okozhat.
Ha vagyunk olyan szerencsések, hogy nagy kerttel rendelkezünk, szinte bármilyen fát ültethetünk. Ha kertünk kiesi, a választható fák száma mái korlátozott. A magas fák túlságosan beárnyékolják a kertet, elvonva a fényt, a tápanyagokat és a nedvességet a többi növénytől. Károkat okozhatnak a közeli házakban, különösen, ha agyagos. Ne ültessünk sűrű levelű örökzöldeket és gyorsnövésű, széles lomb-koronájú fákat (például fűzfát, nyárfát) sem. Problémamentes fák választásához az alábbi tulajdonságokat vegyük figyelembe.
hirdetés
■ Végleges magasság: Nehéz pontosan meghatározni, hogy egy fa teljes magassága mekkora lesz, hiszen ez a növekedéséi meghatározó feltételektől nagymértékben függ. A legtöbb faiskolában azonban meg kiríják mondani, hogy egy fa 5-10 év után körülbelül milyen magasságot ér el. Bár a magas fákat rendszeres metszéssel alacsonyan lehet tartani, ez felesleges időt és energiát jelentene, és ráadásul a fa formáját is tönkretennénk vele.
■ Habituskép: egy olyan fa, amely több szemponttól is érdekes, igazán megéri a rá szánt földterületet a kertben. Nagyon sokféle, változatos alakú, színes levelű, látványos törzsű, virágzani és termésű fát lehel kapni.
■ Örökzöld vagy lombhullató faj: A lombhullató fák ősszel kisebb kellemetlenséget okozhatnak nekünk a töménytelen mennyiségű levelet nem könnyű' összeszedni az utakról, a gyepről és a kerti tavakból. A kisebb levelű fajták, például a nyírfa (Betűid), azonban nem okoznak, ekkora gondol.
Tippek, tanácsok
Olyan fákat vásároljunk, melyeket már alakítottak, így ültetés után minimális metszési igényelnek. A kertészetiben nevelt fákat az év bármelyik szakaszában el lehet ültetni, bár ősszel erednek meg a leggyorsabban.
■ Ültetés előtt készítsük elő a talajt; a gödör aljára szórjunk kerti komposztot vagy talajjavító szert.
■ A ládákban neveli lakai alul és felül is meg kell támasztanunk, míg le nem gyökereznek. Az új fát lássuk el karóval, hogy megtartsa a törzset, míg a növény meg nem gyökerezik. A karót a fa elültetése előtt verjük a földbe, hogy ne sértsük meg a fa gyökereit.
■ Ha a fa karóval nincs megtámasztva ültetés előtt, rögzítsünk mellé egy vékony nádpálcát, mely a törzset és magát a fát egy hegyes karóhoz képest kevésbé sérti fel.
Meggyökerezett fák
A már meggyökerezett fák többnyire problémamentesek, csupán néha szükséges időt szakítani gondozásukra ahhoz, hogy egészségesen fejlődjenek.
■ A fák karóhoz rögzítésének ellenőrzése: Távolítsuk el a rögzítést, ha az szorítja vagy feldörzsöli a fa törzsét. Támasztó karóra a fáknak növekedésük első két-három évében van szükségük.
■ Törött vezérhajtások kicserélése: A fák vezérhajtása könnyen megsérülhet. Ha eltörik, deformálódik a fa formája. A sérült vezérhajtást vágjuk vissza a legközelebbi élő hajtásig, amely a kívánt irányban nő. A többi közelben lévő, a vezérhajtással vetélkedő hajtást távolítsuk el. Előfordulhat az is, hogy az új vezérhajtás mellé rögzítenünk kell egy nádpálcát, mely egyenesen tartja. Ha a hajtás már megerősödött, a pálcát elvehetjük mellőle.
■ Az elszáradt vagy megbetegedett ágak lemetszése: Metszőollóval vagy ágvágó fűrésszel vágjunk le minden elszáradt vagy beteg ágat a fáról.
Figyelem! A kertekben élő kifejlett fák védelem alatt állhatnak. Ha bármilyen jellegű alakítást akarunk végezni rajtuk, vagy ki akarjuk őket vágni, előtte a helyi illetékes hatóságnál engedélyt kell kérnünk.