Amit a kereklevelű pillepáfrány nyújt
hirdetés
Az előkelő megjelenésű kereklevelű pillepáfrány ívelt száraival és szép, kerekded levélkéivel vonzza a tekintetet. Hétköznapi nevét is a levélkéiről kapta.
A növény sok helyen megtalálható természetes körülmények között. A Pellaea rotundifolia változat amúgy Új-Zélandról származik. Rendkívül hálás növényről van szó, nincsenek nagy igényei. A földjét tartsuk nedvesen, biztosítsunk neki mérsékelt meleget, s szűrt fény mellett garantáltan sikerrel fogunk járni a páfrányunkkal kapcsolatban. A levélkék az enyhén szőrős száron felváltva helyezkednek el, sötétzöld színűek, fonákjuk sápadt zöld. A spórahordozó leveleket leszámítva szélük enyhén fogazott. A sötét szárak közvetlenül a gyökértörzsből, a növény föld alatti szárából nőnek.
hirdetés
Méret és növekedés
A kereklevelű pillepáfrány 20-25 cm magasra nő, az elterülő páfránylevelek 30 cm hosszúak is lehetnek. Az apró levélkék mindössze 13 mm szélesek. A szaporításnak amúgy két módja is ismeretes. A legegyszerűbb szaporítási mód, ha a növény kúszó gyöktörzsét feldaraboljuk. De spóráról is megoldható, amik amúgy a termelő levelek fonákján fejlődnek. Amikor megérnek, rázzuk le őket egy darab papírlapra. Tegyük az egészet egy tálba, amelyben kb. 25 mm mélyen áll a víz, majd szórjuk tőzegre a spórákat. A tálat végül egy üveglappal fedjük le, így melegen és párás környezetben tarthatjuk. Ahogy a spórák kicsiráznak, a sok kis zöld növénytől a tégla bezöldül. A növénykéket helyezzük edényekbe, és kilyukasztott nejlonzacskóval fedjük le őket.
Társítás
Társaságkedvelő növény, szépen fejlődik más páfrányok mellett. Ha több változatot szeretnénk összeültetni, vegyünk egy ládát vagy egy alacsony dézsát, tegyünk az aljára jó vízelvezető anyagot, majd töltsük meg levéllomb és tőzeg, vagy tőzegnek megfelelő anyag keverékével. Minden növénynek hagyjunk elegendő helyet ahhoz, hogy szabadon fejlődhessen. Szétterülő növekedése és lehajló szárai miatt a kereklevelű pillepáfrány kiváló talajtakaró lehet magas fák alatt, de függőkosárban is nagyon jól érvényesül. Emellett terráriumba is tehetjük. Alacsony agyagedényekben és fonott kosarakban különösen szépen mutat, ahol az edények színe és anyaga vonzó kontrasztot alkot a növénnyel.
Elváltozások
Természetesen más növényekhez hasonlóan a pillepáfrány is megbetegedhet. Ezeket a betegségeket különféle elváltozások jelzik felénk. Az egyik legnépszerűbb jelenség az ernyedt szár. Az elégtelen öntözés és a gyenge légáramlás miatt a növény szárnyai elernyednek. Rendszeresen öntözzük, de ugyanakkor gondoskodjunk arról is, hogy a levegő szabadon áramoljon a helységében. A másik népszerű elváltozást a fakó levelek megjelenése jelzi. Ha a növény nem jut elég tápanyaghoz, vagy épp túl sok fény éri, a levelek megfakulnak. Kéthetente érdemes tápoldatozni, és azonnal tegyük félárnyékos helyre. A páfrány 15-21 fok Celsius közötti hőmérsékleten fejlődik a legszebben, télen akár 10 fok Celsius is elegendőnek bizonyulhat számára. Érdemes a helységben elhelyezni egy hőmérőt, így mindig ellenőrizni tudjuk, optimális-e a hőmérséklet a páfrányunk számára vagy sem. Ha nem szeretnénk ennyit macerázni vele, akkor a legegyszerűbb, ha északi fekvésű szobába tesszük, itt nincs tűző nap és a páratartalom is könnyen szabályozható.
Amúgy a kereklevelű pillepáfrány kedvező áron vásárolható meg szinte egész évben, megfelelő körülmények között tartva sok évig örülhetünk neki. Ha kertészetből vásároljuk, mindenképp keressünk ép, sötét zöld levelekkel teli példányt.