Színkavalkád az erkélyládában
hirdetés
Az erkélyládák révén a lakásban élők is megtapasztalják a kertészkedés örömeit. Egy virágba borult erkélyláda bárhol gyönyörű, különösen akkor, ha több virágot ültetünk egymás mellé.
Aki szeret kertészkedni, hamarosan minden alkalmas felületet tele fog ültetni növényekkel a lakásban és a kertben. A gyűjteményt érdemes az ablakpárkányra is kiterjeszteni, így szóba jönnek az erkélyládákba ültethető növények is.
hirdetés
Az erkélyládákkal az ablakpárkányok, erkélyek, udvarok és tetők egész évben zöldellő oázissá varázsolhatók, akár a földszinten is. Olyan növényeket válasszunk, melyek kis helyen a legtöbbet nyújtják, és az egész falfelületeket képesek feldobni színeikkel, melyek harmonizálnak az épülettel, vagy épp ellenkezőleg: kontrasztot képeznek vele. A délre néző felületek ki vannak téve a napnak és a melegnek, míg az északi falak hűvösek és árnyékosak. A keletre néző frontokat reggel éri több fény, míg a nyugati részek kevesebb napot és több szelet kapnak. Ezeket figyelembe véve kell majd virágokat választanunk.
Előkészületek ültetés előtt
Mindegy milyen ládát választunk, győződjünk meg róla, hogy szilárdan rögzítettük és az alján kifolyhat a víz. Ha a láda alján nincsenek lyukak, a heves esők telíthetik a földet és a növények elpusztulnak. Ha a láda kinti ablakpárkányra kerül, lapos kövekkel vagy tégladarabokkal megemelhetjük. A láda álljon vízszintesen, hogy a víz szabadon kifolyhasson, esetleg tegyünk alá tálcát, hogy az elcsurgó vizet felfogja.
Az ültető közeg is nagyon fontos. Alulra terítsünk vízvezető anyagot. Mind a tőzeges, mind az általános virágföld megfelelő. Ha a növényeket nem cserélgetjük, használjunk általános földet, de ha probléma lenne a súly, akkor mindenképp használjunk tőzeges közeget.
Gyakori hiba, hogy a cserepeket, ládákat színültig megtöltjük földdel. Nem kell. A ládát és általában a cserepeket is a pereme alatt 2,5 cm-ig kell csak feltölteni földdel. A közeget tömörítsük (a sarkokban és az oldalak mentén is) és ellenőrizzük, hogy a felülete vízszintes-e.
A növekedési időszakban rendszeresen locsoljuk és tápoldatozzuk a növényeinket. Ha nagy a meleg, naponta akár kétszer is öntözzük. rendszeresen érdemes ellenőrizni a növényeket, és leszedni az elnyílt virágokat, valamint a kifakult leveleket. Így mindig üde és szép lesz a virágládánk.
Egynyári palánták
A növényházban nevelt palánták tavasszal jelennek meg a boltokban, és azonnal kiültethetők. Az erkélyládák hálás növényei. A pistikék közül a Balsam fajta jól bírja az árnyékot, alacsonyra nő és egész nyáron ontja a rózsaszín, piros, narancs, fehér vagy lila virágait. Az apró virágú begóniák szintén árnyéktűrőek. A virágok pirosak, rózsaszínek, fehérek, a levelek pedig vagy világoszöldek, vagy borvörösek. A petúniák ezerféle színben kaphatók, lenyűgözőek rózsaszínben, vörösben, vagy épp lilás bíborban. A virágok lehetnek egyszerűek vagy teltek, csíkosak vagy fodrosak. Egész nyáron nyílnak és kívánják a tűző napot. A nyári esték illatát díszdohánnyal dobhatjuk fel.
Futó és kúszónövények
A csupasz falakat ékítsük és takarjuk kislevelű borostyánnal. Főleg a tarka levelű fajták látványosak. A futómuskátlik lenyűgöző látványt nyújtanak fehér vagy rózsaszín virágaikkal, szürkészöld leveleikkel. A sarkantyúkák, kék virágú lobéliák és a kis télizöld kicsiny virágai drámai színben nyílnak. Az örökzöld kúszó trombitaiszalag és a szagos lednek hamar megszínesítik a falakat.
Szezonális kompozíciók
Erkélyládáink egész évben mutatósak lehetnek. Ha a nyári virágok ideje lejár, tervezzünk őszi vagy téli dekorációkat olyan növényekkel, melyek az adott időszakban virágoznak.