Növények ültetése, de hogyan?
hirdetés
Kertünket úgy tudjuk legegyszerűbben növényekkel benépesíteni, ha már előnevelt egyedeket vásárolunk kertészetekben, faiskolákban, barkácsáruházakban. Bizonyos kertészetekből postai úton is rendelhetünk. A tartóedényben előnevelt növények beszerzésével időt spórolhatunk meg, hisz jóformán bármikor elültethetjük őket kivéve azt az időszakot, amikor fagyos a föld.
Először is használjuk fel az időt kímélő ötleteket. Vigyünk magunkkal egy jó kertészeti kézikönyvet a kertészetbe, így mielőtt megvennénk a növényt, ellenőrizhetjük, hogy az megfelel-e az otthoni termőföldnek és az egyéb feltételeknek. A tartóedényben nevelt növények leveles és virágzó állapotban vásárolhatók meg, így azonnal láthatjuk, hogy milyen növényt vásárolunk. Újabb hasznos dolog, hogy helyezzünk ültető közeget és trágyát az ültetőgödörbe, segítve ezzel a növény növekedését.
hirdetés
Növények típusai
■ Tartóedényben nevelt növények: A legtöbb növény már teljesen kifejlett formában, tartóedényben kapható. Az ilyen növények vásárlásánál nézzük meg, hogy a gyökereknek van-e elegendő helyük az edényben. Az esetlegesen előforduló gyomnövények nem okoznak problémát, ám ha mohát találunk a talaj felszínén, az azt jelezheti, hogy a növényi túlöntözték. Cserjéknél ellenőrizzük, hogy a gyökérhez képest arányos-e a lombja. Lombozata megfelelően elágazó legyen, ne aszimmetrikus.
■ Földlabdás növények: Egyes fűfélék, a tűlevelűek, gyökérlabdás formában kaphatók, ami azt jelenti, hogy a földel nem távolították el a gyökerek közük Hogy a gyökér sértetlen maradjon, zsák vászonba, hálóba vagy dróthálóba van csomagolva.
■ Hagymás-gumós növények: A hagymás-gumós növényekéi általában nyugalmi állapotban árulják. Gyakorlatilag gyökértelen növényekről van szó. Olyan egyedeket válasszunk, amelyeknek erős, nagy hagymája van; ne vegyük meg azt, amelyiknek a hagymája puha, beteg, fonnyadt vagy foltos.
■ Csupasz gyökerű növények: Olyan fák, cserjék tartoznak ebbe a csoporttal, amelyeket szabad földben neveltek, és nyugalmi állapotukban, késő ősztől tél végéig történő árusításuk céljából emellek ki őket. Ezeket a beszerzés után minél hamarabb el kell ültetni. Ha azonnal nem tudjuk őket elültetni, a gyökerüket átmenetileg helyezzük sekély gödörbe, és szórjunk rájuk egy kevés nedves földet, hogy ne száradjanak ki (vermelés).
Ültetési tudnivalók
A legtöbb növényt tavasszal vagy ősszel, enyhe, nyirkos időben a legjobb elültetni. A tartóedényben nevelt növényeket bármikor elültethetjük, kivéve a fagyos, illetve a túl száraz időszakot. Készítsük elő a területet, ahova a növényt el szeretnénk ültetni. Távolítsuk el a gyomnövényeket, és ásóvillával egy kicsit lazítsuk fel a talajt. Ássunk kétszer akkora gödröt, mint amekkora a tartóedény vagy a gyökérláda mérete. Vegyük ki a növényt a tartóedényből úgy, hogy a főhajtását tartjuk, a gyökerei pedig kézi villával megtámasztjuk. Helyezzük a növényt a gödör közepéin. Töltsük vissza a kiásott talajt, melyet kerti komposzttal és egy kevés lassan oldódó tápsóval egészítünk ki. A gyökérnyaknál nyomkodjuk meg egy kicsit a talajt, majd alaposan öntözzük be, hogy a lehelő legjobb kezdetei biztosítsunk fejlődésének.
A növények elhelyezése
A legtöbb növény a napos, levegős helyet kedveli. Néhány fajta a félárnyékot kedveli (a lombhullató fák árnyékában, vagy a tűző napfénytől védett helyen). Viszonylag kevés növény érzi jól magát az árnyékos helyeken. A legtöbb növény a napos és a félárnyékos helyeken egyaránt megél. Árnyékos helyen gyengébben virágoznak, ám a virágok tovább megmaradnak, és színüket jobban megtartják.
A sárga levelű és a tarka növényeknek napfényre van szükségük ahhoz, hogy színesedjenek, de az erős napsugárzás megégetheti a leveleket. A lila és a zöld levelű növények színesebbeké válnak erős napfényben. A legtöbb zöld lombú növény árnyékos helyen is szépen fejlődik.