Védekezzünk a gyomok ellen!
hirdetés
Ha kertünkben gyomnövények találhatók, az annak a jele, hogy a talaj termékeny. A gyomnövényekkel szembeni védekezés mindenhol szükséges. Ha már kezdetben teszünk óvintézkedéseket, akkor megmenekülhetünk az elszaporodott gyomok gyökeres kiirtásával járó kellemetlenségektől.
Az, hogy milyen módszert válasszunk, függ attól, hogy mekkora mértékű a gyomnövények jelenléte, mikor akarunk lépéseket tenni ellene, és mennyi idő áll rendelkezésünkre.
hirdetés
Gyomnak nevezzük egyszerűen azokat a növényeket, melyek a nem megfelelő helyen nőnek. Egy természetes növény-és állatvilága kert esetében a „gyom" az összhatás fontos része. Bizonyos kerti növények olyan bőségesen hullatják magvaikat, hogy azok mindenhova eljutnak, és a belőlük kifejlődő növények gyomnövénnyé válhatnak.
■ Egyéves gyomnövények: Az ebbe a csoportba tartozó növények élettartama csupán egy tenyészidőszakra korlátozódik. Néhány faj azonban két, esetleg több generációt is képez egy évben. Ásás során a gyomnövények magvai a felszínre kerülnek, így ti terület gyomossá válhat.
■ Évelő gyomnövények: Bizonyos gyomnövények áttelelnek, és évről évre megjelennek. Ezek közé tartoznak a karógyökerűek, többek közt a gyermekláncfű és a kúszós növekedésűek, mint például a tarackbúza vagy az apró szulák.
■ Fás szárú gyomnövények: Fás szárú gyomnövények főként elhanyagolt területeken vannak jelen. Ezek közé tartozik a bodza és a szeder.
A vegyi gyomirtó szerek megfelelő használat mellett sok fáradságos munkától szabadítanak meg minket. Egyes szerek a kert meghatározóit részein használhatók (gyepen, zöldségeskertben, kerti ösvények mentén). Közülük sok permet formájában juttatható, ezekkel nagyobb területekéi is könnyen kezelhetünk.
■ Talajba juttatva hatásos gyomirtó szerek: Ezek a talajban fejtik ki mérgező Itatásukat. A kikelés előtti időszakban szabad őket használni, mivel hatásfokuk igen magas, így mindenféle növényt elpusztítanak. Több hónapon ál a földben maradnak.
■ Kontakt gyomirtó szerek: Speciális növények és problémák esetében olyan gyomirtó szert tanácsos használni, mely a növénynek csak azt a részét pusztítja el, amelyre rákerül. Ezek a szerek hatékonynak bizonyulnak az egynyári gyomokkal szemben.
■ Felszívódó hatású (szisztenzikus) gyomirtó szerek: Ezeket mindenféle lágyszárú növénnyel szemben hatékonyan alkalmazhatjuk. Mivel a növénybe szívódnak fel, a talajba nem kerül a méregből, így a terület azonnal beültethető, mihelyt a gyomok elpusztullak.
Annak ellenére, hogy a kerti munkák közül az egyik leginkább időigényes és legkevésbé kedveli a gyomnövények kézzel történő kiirtása, elvégzése néha elkerülhetetlen. A magról nőn gyomokat pillanatok alatt ki lehet húzkodni, s ezáltal komolyabb problémákat tudunk megelőzni. Gyakran egy kézi villával, pitypang kiszúróval vagy kapával gyorsabban végzünk, mintha lepermeteznénk a gyomnövényekéi. A kapa legyen mindig éles, hogy könnyen és hatékonyan le tudjuk a gyomot vágni. Száraz, szellős napon érdemes kikapálni, vagy kézzel kihúzni a gyomot, hogy gyorsabban megszáradjon. Az egynyári gyomokat virágzásuk előtt húzzuk ki, mielőtt még elszól nák magvaikat, még több munkái hagyva nekünk a későbbiekben.
Ha nem vegyszeres gyomirtást szeretnénk végezni, nagyobb területeken hasznos módszer lehel a lángszóróval történő gyomirtás is. Ezt kora tavasszal, lókéin kavicsos kerti utak mentén és üres világágyakon érdemes végezni.
Egy jótanács a végére: ha vegyi gyomirtó szerrel való permetezés előtt a gyom leveleit összetörjük, a méreg könnyebben bejut a növénybe. Előfordul, hogy meg kell ismételni a permetezést ahhoz, hogy teljesen megtisztítsuk a területet a kártékony gyomoktól.