Mulcsozzunk!
hirdetés
A mulcs olyan - általában szerves - anyag, amelyet a növények köré, a talaj felszínére terítünk. Megakadályozza, hogy a talajból a nedvesség elpárologjon, így kevesebb vizet kell használnunk az öntözéshez, valamint csökken a gyomnövények csírázása is.
A növényeket ültetéskor, öntözés után kell mulcsréteggel körülvenni, hogy csökkenjen a vízveszteség. A mulcsréteg évről évre erősíti a növényt, s ez különösen a tavaszi. őszi esőzések idején fontos. Ha növényeinket - köztük az árnyliliomokat - meg akarjuk védeni a házatlan és házas csigáktól, a mulcs-réteg alá helyezzünk csigaölő szert. A puhatestűek a mulcsréteg alatt érzik igazán jól magukat. Így nem hatásos, ha fölé helyezzük a méreganyagot.
hirdetés
Vegyük akkor sorra a mulcsok fajtáit is:
■ Szerves mulcsok: A szerves trágyák mulcsként történő felhasználása javítja a talaj minőségét. Az érett komposzt, akárcsak az állati eredetű trágya, kiváló mulcsanyag, bomlásukkal a talajba tápanyagot juttatnak. Kezelésük azonban nem tűi egyszerű, mivel nehéz elteríteni a növények között.
■ Mesterséges mulcsok: A kertészetekben kapható zsákba csomagolt, mesterséges mulcsanyagokat könnyű szállítani és kezelni. Közülük a két legkedveltebb fajta az aprított Fakéreg és a vörösesbarna színű kakaóhéj.
■ Durva szemcséjű kavics: A gyors vízelvezetést igénylő növények köré durva szemcséjű kaviccsal kevert mulcsréteget érdemes teríteni.
Időt kímélő ötletek:
• Ügyeljünk arra, hogy a talaj nedves legyen a mulcsanyag eltérítése előtt.
• Körülbelül 5-8 cm vastagságú mulcsréteget készítsünk a növények köré. Az ennél vékonyabb talajtakaró nem elég hatékony.
Fóliatakarás
A fekete műanyag fóliával végzett talajtakarás elnyomja a gyomokat, és megvédi a talajt a kis/árai fistól. Létezik egy drágább, perforált fólia is, mely esőzéskor átereszti a vizet. Ezt laza szerkezetű talajoknál érdemes használnunk, melyek még fólia alatt is hamar kiszáradnak. Terítsük le a fóliát a terűiéire, melyei meg akarunk tisztítani. A fólia széleire rakjunk köveket. Felszínére szórjunk aprított fakérget, így szebben fog mutatni. Miután a terület gyommentessé vált, a fóliát felszedhetjük. Talajtakaróként akár ott is hagyhatjuk, késsel pedig vághatunk rá nyílásokat, ahova beültethetjük a növényeket. ÉIes késsel, ollóval vagy metszőollóval vágjunk X alakú nyílásokat a fóliába. Tűrjük befelé a füleket, hogy négyzet alakú ültető lyukakat kapjunk.
Ássunk a növény gyökérlabdájánál nagyobb méretű gödröt. Óvatosan szedjük szét a gyökereket, és helyezzük a növényt a gödörbe. A kiásott földdel temessük be a gödröt, és nyomkodjuk le.
Dekoratív mulcsanyagok
• A kavics amellett, hogy jól fed, dekoratív is egyben. A kavicstakaró gyorsan elvezeti a vizet a növény túl nagy mennyiségű nedvességre érzékeny „gallérjától". A kavics talajtakaró a mohák és a zuzmók képződését is megnehezíti.
• A kavics talajtakaróba ültetett törpe termetű évelők - például a tengerparti gyepszegfű (Armeria maritima) - ideális a növények kavicstakaróba ültetéshez. Ezek az örökzöld évelők a sok napsütést és a jó vízelvezetésű talajt kedvelik.
Néhány sor a talajgondozásról és ültetésről: valamennyi kerti növény a talajban fejlődik. Ha megőrizzük a talaj termékenységéi, a növények dúsan virágoznak, és egészségesen növekednek. Az erős növények ellenállóak a betegségekkel szemben, túlélik a kártevők támadásait, sőt, rövid időn belül a gyomnövényeket is elnyomják. Csökkenthetjük a kertészeti problémák sorát - sokat közülük akár meg is szüntethetünk -, ha kellő figyelmet fordítunk a talaj minőségére. Új kert építésénél érdemes elvégeznünk a talaj vizsgálatát, melynek során érdekes információkat szerezhetünk arról, milyen növényeket ültessünk. Az ültetés utáni rendszeres komposztálás következtében a talaj folyamatosan termékeny marad, mely biztosítja a növények erőteljes fejlődését.