Pletykás, mégis különleges
hirdetés
Szeretnénk minden olyan olvasónknak kedveskedni, akik imádják a szobanövényeket, sőt talán még a pletykásoknak is. Viccet félre téve, jól tudjuk, hogy senki sem pletykás, illetve mindenki az, viszont ezekre a pletykákra lehet, hogy vevő lesz egy szobanövény.
A neve ugyanis bíbor pletyka, mégpedig egy egészen különleges növény. Igazából remekül mutathat a nappalidban, hálódban, sőt nyáron akár még kint egy fedett helyen, ahol van egy pici árnyék is. Tudjuk, hogy nagyon sokan valósággal vadásszák, illetve megszállottan keresik a ritkának számító szobavirágokat, hát most ebben a cikkben pontosan egy ilyet mutatunk be, kedvére téve ezeknek az embereknek.
hirdetés
Az eredetét tekintve, Mexikóból származik, így viszonylag kényes az éghajlatra is. Meglehetősen fagyérzékeny, örökzöld évelő, leginkább csak szobanövényként tekinthetünk rá. Bár nyáron, akár ki is tehetjük egy árnyékosabb teraszra például vagy akár védett balkonra. Érzékeny az erős szelekre, illetve a már említett téli fagyokra is. Alapvetően egy fénykedvelő növény, ezért a lakásban szórt fénnyel bevilágított helyen tökéletesen érzi magát. A tűző naptól azonban jobb megóvni őt. A hajtásai csüngőek, először felfelé törekvő, viszont később inkább elterülő lesz, a levelei pedig hosszúkás-lándzás bíbor lila. Részben e miatt kapta a nevét is. A levelei enyhén húsosak, szárölelő levelek, amelyek megnőhetnek akár 7-12 cm hosszúra is, a színükön pedig kissé deres hatás figyelhető meg. Általában három színű és kisméretű virágai rózsaszínűek. A sárgás vagy világoszöld levelű növények körében meglehetősen jól mutat. Fontosak neki a megfelelő körülmények, ha pedig ezek megvannak, akkor gyakorlatilag az év bármely szakaszában virágozhat.
Hogyan gondozzuk? Igazából speciális nevelést nem igényel, mondhatni, hogy meglehetősen igénytelen növény, eltekintve az optimális körülményektől. A szórt fénnyel bevilágított helyek számára tökéletesek, de akár még a kisebb árnyékokat is elviseli. Az utóbbi esetben viszont kevesebb virágot fog eredményezni, illetve a levelek színe is halványabb lesz. A vízáteresztő képessége meglehetősen jó, igényli a humuszban gazdag talajt. A vízigénye közepesnek mondható, elég csak akkor öntözni, ha a föld felső rétege már némileg kiszáradt. Télen viszont még ennél is mértékeltebben kell, bánjunk vele. Amennyiben átültetni szeretnénk, akkor jó, ha óvatosan bánunk vele, mivel a hajtásai könnyedén eltörhetnek. A legjobb, ha ezeket időnként visszavágjuk, mivel ez által bokrosabb növekedést tudunk tőle kicsikarni. Szerencsére nem hajlamos a betegségek, kártevők áldozatának lenni. Ügyeljünk ugyanakkor arra, hogy télen se legyen alacsonyabb hőmérsékleten, mint 10-15 fok. A levegőnek a páratartalmára nem igazán érzékeny, viszont hosszabb időközönként egy permetezés lendületet tud adni neki a fejlődésben.
Igazából még a szaporítása sem egy bonyolult folyamat, mivel ez egyszerű dugványozással történik. Javasolt ugyanakkor ezt nyáron is inkább cserépbe tenni, hiszen, amíg gyenge, addig még érzékenyebb a tűző napra, illetve erős szélre. Még nyáron is tehát inkább, ha szaporítsuk, akkor azt cserépben és bent a szobahőmérsékletet és szóró fényt biztosítva tegyük meg. Ügyeljünk továbbá arra, hogy ne öntözzük meg túlságosan ebben a fázisban sem, mivel a gyökere, alsó szára akár el is rothadthad. Egy picit odafigyelés kell tehát neki, viszont utána nem igazán van vele gondunk és lényegében gyönyörű hajtásokkal hálálja meg a törődést. Amennyiben te is egy olyan szobanövényt keresel, amely igazán különleges és nem igényel különösebb odafigyelést, akkor mi ezt bátran ajánljuk neked is.