Hogyan nyírjuk helyesen a gyepet?
hirdetés
Az, hogy gyepünket milyen gyakran nyírjuk, függ a típusától, az időjárás tói, és persze saját ízlésünktől. Van, aki a bozontos, egyenetlen gyepet is elviseli, míg más egész nyáron gondosan „manikűrözött" gyepet szeretne látni maga körül.
Sok kertész számára a gyep a kert elmaradhatatlan része zöldellő fűszőnyeg, mely a díszesebb növények számára is kiváló alapot képez. A fűnyírás és a szegélyezés azonban rendkívül időigényes lehet, ha nem ismerünk néhány gyorsan és egyszerűen alkalmazható módszert. Rendszeres fűnyírással a gyep dekoratív és jó minőségű lesz. A gyakori nyírást a durva fű és sok gyomnövény nem bírja, és kipusztul, teret hagyva a finomabb fűszálaknak. A gyakori fűnyírás azonban igen időigényes munka, így bármi, amivel gyorsíthatunk ezen, hasznos segítségnek bizonyul az elfoglalt kertész számára.
hirdetés
■ Lassan növő fűfélék: Léteznek olyan lassan növő fűfélék, melyek nem igényelnek gyakori nyírást, minőségük mégis megmarad, leginkább fűmagból lehet ilyen gyepet készíteni.
■ Megfelelő fűnyíró: A fűnyírás a gyephez leginkább megfelelő géppel sokkal gyorsabban elvégezhető. Egy könnyűszerkezetes fűnyíró géppel, egyszerűbb olyan gyepen dolgozni, ahol sok a hajlat, ahol nehéz a széleket nyírni, Hosszúszálú, kemény fűszálak esetében viszont többet érünk el egy forgókéses fűnyíróval, mint egy hengerkéses típussal.
■ Gyakori nyírás: Ha rendszeresen nyírjuk a füvet, tikkor a levágott fűszálvégek nyugodtan a gyepen hagyhatók, nem szükséges összeszednünk. Ezzel jócskán spórolhatunk időt. Hosszaid) fűszálak esetén erősebb gépet használjunk, mely fel tudja aprítani a füvet, és így ez is rajta maradhat a gyepen.
■ Nyírási magasság: A füvet általában nem érdemes 2,5 cm-nél kisebbre vágnunk. Így még zöld marad, és a kopást is jól bírja.
■ Formázás: Téglalap vagy négyzet alakú pázsitokon könnyen vághatunk egymással párhuzamos csíkokat, ám ezek végeinél sokat kell forgolódnunk. Enyhén ívelt vagy kör alakú gyepnél gyorsabban végzünk, ha folyamatosan, befele haladva vágjuk le a füvet.
■ Ne csíkozzunk: A gyepbe hátsó hengerekkel ellátón fűnyírókkal tudunk csíkokat formázni. Néhány forgókéses fűnyírónak is vannak hátsó hengerei, de ez inkább a hengerkéses gépekre jellemző. A csíkozás nagyon jól mutat, de a rendezett, egyenletes csíkok kialakítása időigényes.
■ Tápanyag-ellátás, öntözés: A tápanyagtik javítják a gyep minőségét, hatásukra gyorsabban nő a fű. Használatukat azért ne vigyük túlzásba, mert azt vonja maga után, hogy még gyakrabban kell füvet nyírnunk. A tavasszal alkalmazott, lassan oldódó tápanyagtik fokozatosabban, hosszabb ideig hatnak. Száraz, nyári időben öntözés hatására szintén gyorsabban nő a fű, bár az öntözés gyakran felesleges. A kiégett, barna gyeptégla is hamar kizöldell újra, ahogy leesik az eső.
■ Szegélynyírás: A szélek nyírásához használjunk sorvezető szalagot.
Fűnyírási tanácsok
Óriási különbséget jelent, ha a gyep szélei is rendezettek. Hogy ne kelljen annyit hajladozni, használjunk hosszú nyelű szegélyvágót vagy motoros szegélynyírót. A fűnyíró kései legyenek élesek. A tompa kések nem vágnak egyenletesen, csak tépik a füvet, aminek következtében sérülnek a gyökerek és a szárak. Ne nyírjuk le túl rövidre a füvet, pusztán azért, hogy ne kelljen olyan sűrűn vágni - ezzel csak azt érjük el, hogy a legyengült fű foltokban kikopik, és elterjednek a gyomnövények. Ha a fűnyíró kései alá kövek, gallyak kerülnek, amelyek megakadályozzák a működését, kapcsoljuk ki a gépet (elektromos fűnyírónál áramtalanítsunk is), mielőtt kiszedjük a beszorult hulladékot.